Zahraničí

Putinovo podlomené zdraví: Tři muži, kteří ho chtějí v Kremlu vystřídat

Putinovo podlomené zdraví: Tři muži, kteří ho chtějí v Kremlu vystřídat
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Zprávy o údajných zdravotních problémech ruského prezidenta Vladimira Putina rozvířily spekulace o tom, že se ho někdo z blízkého okolí pokusí sesadit. Využít jeho onemocnění k převzetí moci nad Kremlem by mohl jeden ze tří vysoce postavených mužů.

Zdravotní stav ruského prezidenta Vladimira Putina se podle zahraničních médií prudce zhoršuje. Jak ukázaly záběry z minulého týdne, potíže má s koordinací pohybu a nejspíš i krevním oběhem. Modrají mu ruce a otéká obličej, upozornil portál Mirror.

A další vysoce postavení Rusové už jako supi vyhlížejí, kdy Putina jeho podlomené zdraví dožene definitivně. Podle portálu ABC News má největší šance ho v Kremlu vystřídat trojice mužů, která se už teď na vedení země ve značné míře podílí.

Putin by se prý měl mít na pozoru především před Dmitrijem Medveděvem. Současného místopředsedu ruské bezpečnostní rady všichni považují za prezidentova největšího spojence, údajně se tak ale chová z pouhé vypočítavosti, aby se co nejdéle udržel na politickém vrcholu. Funkci hlavy státu už vykonával v letech 2008 až 2012. "Zaskočil" za Putina, který tehdy ještě nesměl kandidovat potřetí v řadě. O změnu příslušného zákona už se ale postaral.

Související obsah

"Putinovi se na něm vždycky líbilo, že nemá příliš velké ambice," tvrdí ruský novinář Michail Zygar s tím, že právě tento klam by mohl Putinovi podrazit nohy.

Po Putinově kremelském křesle má pošilhávat i Nikolaj Patrušev, ředitel ruské tajné služby FSB. Pojí je podobná minulost, za sovětské éry oba dělali kariéru v KGB a po konci studené války na ni navázali i v nových podmínkách. Jako šéf rozvědky se chová Patrušev k Putinovi nanejvýš loajálně, kdyby se mu ale naskytla příležitost, prý by tyto vazby mrknutím oka hodil za hlavu.

Třetím do party je Alexej Djumin, od roku 2016 gubernátor Tulské oblasti, který však začínal v FSB a v minulosti řídil Putinovu ochranku. Jednou ho dokonce zachránil před útokem medvěda, který pronikl do zahrad prezidentské rezidence.

Související obsah

"Zahleděli jsme se navzájem do očí, on trošku ucouvnul. Rozrazil jsem dveře a vystřílel do něj celý zásobník. Bylo mi pak toho medvěda líto," popsal Djumin.

Podle experta na ruskou politiku Richarda Hookera by převzetí úřadu po Putinovi nebylo tak jednoduché, jak si může někdo představovat. "Pokud by Putin přišel o moc, na chvíli by si ji mezi sebe rozdělili oligarchové, generálové a vysocí funkcionáři. Žádný konkrétní mechanismus předání moci totiž neexistuje, a tak ji získá někdo, kdo si dopředu připraví půdu," vysvětlil.

Putin má podle dřívějších spekulací bojovat s rakovinou slinivky, prostaty nebo krve, Parkinsonovou chorobou a potížemi psychického rázu, připomněl portál The Week.

Putin už neovládá ani jednu ruku, ukazují jeho zmatené pohyby:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz