Domácí

Předražení zámečníci opět zasahují. Právník prozradil, jak je rozeznat

Zabouchnuté dveře od bytu jsou pořádnou nepříjemností, která dokáže pokazit den. A účet od zámečnické pohotovosti ho pak ještě zhorší. Dveře totiž lidem může otevřít podvodník, který si za svou práci naúčtuje i desetinásobek běžné ceny.

Zámečnické pohotovosti po celé republice každý den zachraňují lidi, kteří zůstali bez klíčů mimo svůj byt. Otevírání zabouchnutých a zamknutých dveří je běžnou součástí jejich práce a své služby většinou prezentují na internetových stránkách.

Jenže mezi těmito firmami se mohou ukrývat podvodníci. Ti se na první pohled tváří jako běžná zámečnická pohotovost a zákazník ani nemusí pojmout podezření. Šok přichází až při pohledu na fakturu.

Související obsah

Podvodníci si totiž za své služby, jako je například relativně jednoduché otevření zabouchnutých dveří, účtují několikatisícové částky. Výjimkou nejsou ani účty v hodnotě deseti tisíců korun. Běžná cena za otevření zabouchnutých dveří se přitom pohybuje okolo jednoho tisíce korun. Záleží především na typu zámku a občas i na čase, v jakém je zámečník přivolán. V noci a ve svátek bývají sazby vyšší.

Hlavním způsobem, jak se proti zámečnickým podvodníkům bránit, je umění včas rozeznat skutečnou pohotovost od té podvodné. Zámečničtí "šmejdi" například často nemají na svých stránkách ceník. Díky tomu potom mohou své klienty nepěkně překvapit vysokými sazbami.

Povinnost uveřejňovat ceník ukládá zámečníkům zákon. "Poskytovatel služby je povinen seznámit uživatele s cenou, a to buď formou ceníku, anebo alespoň předběžným odhadem ceny podle zákona o cenách," upozornil vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus.

Související obsah

Takovým pohotovostem je lepší se vyhnout a zkusit štěstí jinde. "Pokud bych si objednával zámečníka a on mi odmítl stanovit cenu, tak už bych měl velké podezření. V takovém případě bych se radši poohlédl po jiném," radil Šmelhaus.

Pokud by ale lidem už předražená faktura přistála na stole, ještě není konec. Zákazník totiž může od smlouvy do 14 dnů odstoupit. "Jednoduše řeknu, že od smlouvy ustupuji, že to nezaplatím. Oni samozřejmě mohou říct, že si odmontují a odvezou vše, co mi přivezli a nainstalovali, ale to je pořád lepší než platit ty tisícové, nebo dokonce desetitisícové částky," uzavřel Šmelhaus.  

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz