Domácí

Dohoda nikde. Pražané na nové vedení magistrátu čekají nejdéle v historii města

Čekání Pražanů na nové vedení magistrátu je nejdelší v historii města. Lidé si v komunálních volbách na konci září zvolili nové vedení. Důležitá rozhodnutí ohledně chodu metropole ale stále dělají i zastupitelé, kteří ve volbách nezískali od voličů žádný mandát. Podle politologů i politiků je navíc dohoda v nedohlednu.

V pátek zástupci Spolu, Pirátů a STAN řešili programové otázky i rozdělení postů v městské radě, novou koalici ale jednání nepřineslo.

"Nejhorší na tom je, že to zatím nevypadá, že by došlo k nějakému posunu, nějaké alespoň základní dohodě třeba na vládním půdorysu nebo třeba i na nějakém půdorysu Spolu a hnutí ANO," upozorňuje politolog Aleš Michal.

"To, že se ty politické subjekty, které by potenciálně mohly vytvořit vládní koalici v Praze, nedokázaly dohodnout, je opravdu ukázka poměrně nejenom slabé politické kultury, ale také možná i ukázka poněkud přehnaného taktizování," myslí si politolog Jiří Pehe.

Související obsah

Koalice Spolu, která vyhrála volby, se rozčiluje, že staré vedení města stále rozhoduje, i když s kontrolou nových výborů. "Je to takový prvek výsledku nových komunálních voleb, který koriguje a trošku ovlivňuje rozhodování Rady hlavního města Prahy, která už je čtyři roky stará," říká předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Je to velice nestandardní, když v současné době, kdy nemáme koalici v Praze, byly byly ustanoveny tyto výbory. Byli jsme proti tomu, ve finále jsme se dohodli, že je to vlastně dočasné řešení do ustanovení koalice a nové rady města," myslí si zastupitelka za Piráty Jana Komrsková.

Související obsah

"Zákon nepamatuje na nějakou lhůtu, do které by bylo nutné novou radu složit," upozorňuje politolog Aleš Michal. "Že by finanční a kontrolní výbor měl nějakým způsobem kontrolovat nebo rozhodovat o investicích nad dva miliony, tak to samozřejmě nemá oporu v zákoně," dodává Pehe.

Investice může zablokovat i rozpočet města na příští rok, ten je nutný schválit do konce roku. Pokud by se tak nestalo, hlavní město by se od nového roku ocitlo v rozpočtovém provizoriu, a to by znamenalo, že by každý měsíc mohla Praha použít jen dvanáctinu z letošního rozpočtu.

Zarazit by se muselo také zahájení nových investic. Zastupitelé chtějí o novém rozpočtu jednat 15. prosince, vyjednávací týmy Spolu a Pirátů se mají setkat za týden.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz