Zajímavosti

Nejvíce úrazů na pracovišti se stává v pondělí. Tento čas bývá nejkritičtější

Češi mají za sebou nejrizikovější den v týdnu. Podle statistik se nejvíce úrazů na pracovišti stane právě v pondělí dopoledne. V průběhu týdne pak počty nehod klesají. Na pozoru by se měli mít na pracovišti hlavně noví zaměstnanci a čtyřicátníci, kteří patří k nejohroženějším skupinám. Za letošní rok už se v Česku stalo asi o pět tisíc nehod více než v době koronavirové pandemie.

Stačí jen chvíle nepozornosti a pracovní úraz je na světě. Podle dat Státního úřadu inspekce práce by na sebe měli být lidé opatrní především do 11. hodiny dopoledne, kdy se stává nejvíce nehod.

"Každý den v průběhu dne je nejrizikovější doba před obědem. Co se týče dnů v týdnu, tak je to začátek týdne," upozorňuje mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Právě v pondělí jsou lidé často ještě myšlenkami u dnů volna a nekoncentrují se. Že se úrazy stávají hlavně dopoledne, potvrzují i lidé, které štáb TV Nova náhodně oslovil.

"Nedodržel jsem předpisy a neměl ochranné pomůcky a praštil jsem se na lešení do hlavy. To byl čtvrtek tak v devět hodin dopoledne," popsal jeden z nich. "Bylo to dopoledne. Pracuji ve školství, děti rozlily kakao a já jsem nesla tác s jídlem a nevšimla si mokré podlahy a ujela jsem," popsala další.

Související obsah

​Bezpečnost práce někteří lidé podceňují. V Česku se stane ročně asi 40 tisíc pracovních úrazů, z toho 100 končí smrtí. "Dvě třetiny případů připadá na muže. Není to tím, že by byli výrazně nešikovnější, ale pracují v rizikovějších oborech jako zpracovatelský průmysl nebo těžba," vysvětlil produktový specialista Ardon Safety Lubomír Winkler.

Opatrní na pracovišti by měli být nováčci i ostřílení pracovníci. "Nejrizikovější skupinou, které hrozí pracovní úraz, je skupina 21 až 30 let a pak druhá skupina je 41 až 55 let," uvedl Kolibač. "50 procent úrazů se stává v prvních dvou letech zaměstnání. Nemáme osahané hranice, kde se můžeme zranit," upozornil školitel bezpečnosti práce z Bureau Veritas Petr Kaňka.

Lidé by na sebe měli být opatrnější i s příchodem chladnějšího počasí, kdy úrazů přibývá.

Martina Dvořáková, lud, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz