Ekonomika

Češi cestují krizi navzdory. Za dovolenou neváhají utrácet vysoké částky

V Česku roste zájem o cestování. A nic na tom nemění ani inflace nebo drahé energie. Cestovní kanceláře hlásí momentálně obrovský zájem o dovolené na zimní měsíce, a to hlavně do exotických destinací. I přes ekonomickou krizi jsou prý lidé ochotni utratit za dovolenou i 50 tisíc korun.

Dominikánská republika, Madagaskar, Spojené arabské emiráty, Omán. To vše jsou destinace, kde Češi tráví svou dovolenou v zimních měsících a nebojí se za ni pořádně zaplatit.

"Lidé mají opravdu po covidové době velký zájem o koupi zájezdů do exotiky. A ta movitější klientela asi tolik neřeší tu životní situaci," uvedla mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Jirušková. "Češi cestují neustále, ten zájem je velký," doplnil Petr Kostka, mluvčí Exim Tours.

Podle odborníků si Češi často chtějí užít, dokud ještě mohou, a vynahrazují si období covidové pandemie, kdy si cestování museli odepřít.

Související obsah

"Přestože se blíží ekonomická krize a lidé začínají šetřit, tak zájem o cestování neutuchá. Naopak některé hotely pořád hlásí vyprodáno," konstatoval ekonom Štěpán Křeček.

Jedním z důvodů, proč Češi v těchto měsících volí dovolenou v exotických destinacích, bývá právě aktuální chladné počasí.

Cestovní kanceláře nezaznamenávají skoro žádný útlum a ve srovnání s rokem 2019, tedy posledním rokem před kovidovou pandemií. Dokonce nyní hlásí větší množství prodaných zájezdů.

Související obsah

"Nevidíme zatím žádné změny v nákupním chování spotřebitelů, vidíme naopak, že ten zájem pokračuje," řekla mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. "Ten zájem je několikanásobně vyšší a je vyšší i ve srovnání s tou poslední relevantní předcovidovou sezónou," potvrdil Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fisher.

"Díky zvýšenému zájmu o koupi zájezdů je ta situace stejná jako v roce 2019," dodala Jirušková. Podle cestovních kanceláří jsou mezi Čechy oblíbené i horské čtyřhvězdičkové hotely s wellness zázemím, které jsou na zimní sezónu téměř vyprodané.

Stále více Čechů odlétá na dovolenou z letišť mimo Česko. Lety z Vídně, Berlína, Mnichova, nebo polských Katovic jsou často levnější než ty z Prahy.

Související obsah

"Týká se to některých destinací, které mají třeba z Prahy špatné přípoje, že musíte někde dlouho čekat, nebo letí letecká společnost, která z Prahy nemá žádné přípoje," vysvětlil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Lidé z jižní Moravy mají v oblibě vídeňské letiště, ti z jižních Čech zase dávají přednost Mnichovu. Důvodem je pro cestující nejen vzdálenost, ale i nižší ceny letenek. Pokud byste chtěli letět například do New Yorku, let z Prahy by vás vyšel průměrně na 12 750 korun. Z Berlína byste letěli za 8 700.

Lidem se dokonce v některých případech i vyplatí dopravit se na zahraniční letiště autem. V Praze vás parkování přímo na letišti vyjde až na 2 500 korun za týden. Nejlevnější je pak v polských Katovicích, tam zaplatíte jen 530 korun.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz