Zahraničí

Jih Evropy zasáhla hluboká cyklóna. Má vliv i na počasí v Česku

Jih Evropy zasáhla hluboká cyklóna. Má vliv i na počasí v Česku
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nad jihem Evropy se na začátku týdne zformovala hluboká cyklóna. S sebou přinese silný vítr i vydatné srážky. Tlaková níže, kterou meteorologové pojmenovali Ariel, navíc ovlivňuje také počasí v Česku.

Tlaková níže Ariel se během úterý prohlubovala a udržovala jižně od Itálie. Ve středu a čtvrtek se pak bude zvolna přesouvat na Řecko. "Projevuje se a ještě se projeví hlavně vydatnými srážkami," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Jedná se o hlubokou oblast nízkého tlaku, ze kterého se vytváří hluboká oblačnost. Nabírá vlhkost vzduchu z moře. Kvůli tomu přinese silné srážkové úhrny," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

V Kalábrii, která se nachází na jihu Itálie, může podle odborníků za 48 hodin lokálně napršet až 200 milimetrů srážek. Extrémní deště očekávají meteorologové také v Řecku. "Nejpostiženějšími oblastmi zřejmě budou Thesálie a Střední Makedonie. V oblasti Chalkidiki může napršet i přes 220 milimetrů," uvedli.

Déšť navíc doprovodí také silný vítr. Ve středu budou nárazy větru přesahovat 70 kilometrů za hodinu, a to zejména v západním Středomoří, na východním pobřeží Sardinie, v Tunisku a v Jónském a Thráckém moři.

Související obsah

Cyklóna má vliv také na počasí v Česku. "Díky tomu máme přes den teploty kolem 5 °C, v ranních minimech naměříme ke 3 °C. Evidujeme ale pro naši zemi netypické východní proudění," dodala Honsová. Lidé se však nemusí obávat, že by dorazily intenzivní srážky.

Následující dny však budou v naší zemi zatažené a počítat musíme se sněžením, v polohách nad 800 metrů i vydatným. V noci teploty klesnou k -5 °C, přes den se vyšplhají maximálně na 6 °C.

Jaká zima nás čeká? To se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz