Domácí

Nad Prahou se rozsvítily klimatické hodiny. Odpočítávají roky do katastrofy

V úterý se na pražské Letné rozsvítily obří hodiny odpočítávající necelých sedm let. Časomíra má zobrazovat čas, který lidstvu zbývá k zastavení nezvratných klimatických změn na planetě.

Osm metrů vysoké a 35 metrů široké klimatické hodiny se nad Prahou rozsvítily v úterý v 18 hodin. Digitální ciferník na Letnou umístila občanská iniciativa Festival svobody. Autoři projektu chtějí upozornit na velkou světovou produkci skleníkových plynů, což vede k oteplování planety.

Právě za sedm let by se údajně mělo oteplit o 1,5 °C. To je hranice, která by měla nezvratné dopady na klima. Společně s hodinami organizace vytvořila také petici s názvem 3 kroky za 3 roky, ve které vyzývá poslance, aby otázku klimatu řešili.

Související obsah

Čas, který odpočítává digitální ciferník, vypočítal server Climate Clock. Ten na problematiku oteplování planety dlouhodobě upozorňuje. Instalace bude v Praze v provozu dva týdny, tedy do 12. prosince. Pak bude odstraněna. Podobné klimatické hodiny se nacházejí také v New Yorku, Římě či Soulu.

ls, Martina Dvořáková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz