Zahraničí

Zelenskyj řekl, co bude po válce. O obnovu Ukrajiny se podělí západní země

Zelenskyj řekl, co bude po válce. O obnovu Ukrajiny se podělí západní země
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil dohodu se Západem o rozparcelování země. Poválečná obnova proběhne v režii Spojených států amerických a Evropy, "svůj" region už má i Česko. Podle Zelenského se Ukrajina po porážce Ruska stane vzorem návratu k prosperitě.

Poválečnou obnovu Ukrajiny budou financovat západní země. Prezident Volodymyr Zelenskyj ve středečním projevu pro vedení Mezinárodního úřadu pro výstavnictví, který válkou pustošenému státu nabídl pořádání Expa 2030, připomněl letní dohodu s USA a Evropou.

Upozornil na to list Odessa Journal. "Letos se Ukrajina stala vzorem statečnosti. Miliardy lidí z každého kontinentu se mohly přesvědčit, co znamená ukrajinská nepřemožitelnost a že ruský teror nikdy nezvítězí. A budou také svědky toho, že se Ukrajina stane vzorem obnovy," prohlásil Zelenskyj.

"Obnova naší země se stane nejvýznamnějším ekonomickým, technologickým a humanitárním projektem naší doby," pokračoval.

Související obsah

Už v červenci se kyjevská vláda se západními představiteli domluvila, jak si Ukrajinu rozparcelují. Česko se bude spolu se Švédskem a Finskem podílet na rekonstrukci Luhanské oblasti s ruskou většinou, kterou Moskva v září anektovala. Na Kanadu padla Sumská oblast, o Charkovskou se postarají Spojené státy s Tureckem a o Doněckou zase Polsko a Itálie.

"Vidíme zájem o účast na obnově z Francie a Velké Británie, Nizozemska a Německa, Dánska, Finska, Itálie, Turecka, Polska, Portugalska, Česka a Slovinska, Lotyšska, Estonska, Švýcarska, Slovenska, Rakouska, Řecka, Kanady a Spojených států amerických, Japonska a Austrálie. A to ještě není úplný seznam," podotkl ve středu Zelenskyj.

Související obsah

O připravovaném programu se často mluví jako o novém Marshallově plánu, přes nějž Washington financoval obnovu západní Evropy po druhé světové válce, připomněl portál The Hill. Šestnáctka zemí si tehdy rozdělila 160 miliard dnešních dolarů, tedy zhruba 3,7 bilionu korun.

Tentokrát to bude dražší. Předpokládá se, že Západ bude muset na znovuvybudování Ukrajiny vynaložit zhruba 350 miliard dolarů, v přepočtu přes 8 bilionů korun.

Poznámka redakce: Článek byl původně uveden s nepřesným titulkem. Po upozornění od čtenářů jsme zvolili přesnější.

Putinovi za válku hrozí tribunál. Rusko je podezřelé i z genocidy:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz