Zahraničí

Válka dávno mohla skončit, tvrdí Lavrov. Vysvětlil, co Rusku brání

Válka dávno mohla skončit, tvrdí Lavrov. Vysvětlil, co Rusku brání
Sergej Lavrov (vlevo) a Vladimir Putin | Zdroj: profimedia.cz

Válka na Ukrajině už mohla být dávno u konce, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj Kyjev do pokračování konfliktu tlačí Západ, který ho využívá k oslabování Moskvy. Varoval před další eskalací situace a použitím jaderného arzenálu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov osočil Západ z podněcování Ukrajiny k pokračování ve válce. Kyjev se přitom za podpory USA a evropských zemí brání agresi Moskvy.

Lavrov ale tvrdí, že nebýt údajného západního tlaku, konflikt by už dávno skončil, uvedla agentura TASS. Demokratický svět se podle něj snaží situaci eskalovat do nevyhnutelnosti vojenského střetu jaderných mocností. "To vypovídá o mnohém, zejména v souvislosti s jejich linií vůči Ukrajině, kterou doslova tlačí k pokračování války vedené Západem proti Rusku," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Související obsah

"Znepokojuje nás vývoj, kterým prochází Severoatlantická aliance. Až donedávna byli všichni přesvědčení, že NATO je obranná aliance. Po zániku Sovětského svazu a Varšavské smlouvy se vytratil i smysl existence NATO. Vždyť se chtěli bránit před socialistickým táborem, teď proti nám Západ na Ukrajině rozpoutal válku," pokračoval Lavrov.

NATO podle něj předvádí "expanzistický globalismus", píše agentura RIA Novosti. Realita je však taková, že alianční vojska v souvislosti s Ukrajinou nepřekročila vnější hranice členských států.

Konflikt, který už si vyžádal desetitisíce životů na obou stranách, rozpoutalo koncem února Rusko. Podle kremelské propagandy se jedná o "speciální vojenskou operaci" s cílem Ukrajinu zbavit neonacistů. Kyjev agresi vzdoruje už desátým měsícem.

Orbán překvapil nezvyklou kritikou Ruska. Ohrožuje podle něj celou Evropu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz