Zahraničí

Rána pro Putina! Tajný průzkum ukázal, co si Rusové myslí o válce na Ukrajině

Rána pro Putina! Tajný průzkum ukázal, co si Rusové myslí o válce na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin (23. 11. 2022) | Zdroj: Profimedia

Podpora invaze na Ukrajinu v Rusku stále klesá. Unikla tajná studie Federální ochranné služby Kremlu, která ukázala, že pouze jeden ze čtyř Rusů podporuje vojenskou operaci na Ukrajině. Z průzkumu také vyplývá, že více než polovina občanů upřednostňuje mírová jednání.

Radši mír než válku, zaznívá z úst Rusů. Nedávné porážky a částečná vojenská mobilizace donutily ruské občany přehodnotit pohled na invazi na Ukrajinu a stále více z nich se začalo stavět proti ní.

Podle tajné studie Federální ochranné služby, kterou získal web Meduza, by 55 procent Rusů chtělo jednat s Ukrajinou o míru. Britský list Daily Mail upozornil, že se jedná o výrazný posun od letošního července, kdy pro vyjednávání bylo pouze 32 procent respondentů.

Související obsah

Podle průzkumu značně klesla celá podpora vojenské operace na Ukrajině, s Putinovou invazí souhlasí už jen čtvrtina Rusů. Podle ředitele centra Levada Denise Volkova začal odpor proti válce rychle růst hlavně po Putinovu mobilizačním dekretu z 21. září.

"Rusové mají velkou nechuť k osobní účasti ve válce. Nadále invazi částečně podporují, ale nechtějí se jí zúčastnit. Když se zvyšuje riziko pro ně samé, jsou ochotni zahájit mírová jednání," prozradil specialista na veřejné mínění Denis Volkov.

Související obsah

Sociolog Grigorij Judin dodal, že k posunu názorů tamních občanů přispěl i pocit každodenního nebezpečí, se kterým se najednou lidé setkali. Rusové podle něj ztratili víru v možné vítězství a k válce začínají být apatičtí.

Podle politologa Vladimira Gelmana je však nepravděpodobné, že by ruské veřejné mínění donutilo Putina skutečně s Ukrajinou jednat. Dodal, že ruská vláda neplánuje dělat žádné ústupky a k jednání by ji dovedly jen neúspěchy v boji.

Klesající podporu války probralo TN Live s rusistou Karlem Svobodou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz