Domácí

Výstraha před náledím i sněhem: Na D5 se srazila čtyři auta, lety nabraly zpoždění

Výstraha před náledím i sněhem: Na D5 se srazila čtyři auta, lety nabraly zpoždění
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Zima o sobě v Česku už dává pořádně vědět. Meteorologové vydali varování před sněhem a náledím. Do sobotního rána napadly až tři centimetry nového sněhu a začalo se tvořit náledí. Opatrní by proto měli být také řidiči. Počasí v kombinaci s nedodržením rychlosti a bezpečné vzdálenosti sehrálo roli i při večerní nehodě na dálnici D5, kde se srazila čtyři osobní vozidla.

"Během včerejšího večera nám poměrně hezky, zejména v Čechách, nasněžilo. Většinou leží kolem 3 cm nového sněhu (detailnější mapku vám ukážeme později), který už ve večerních hodinách začal odtávat a postupně se začalo tvořit náledí," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu ráno na facebooku.

"Navíc z nízké oblačnosti nám lokálně také mrholí a vzniká velmi slabá vrstva ledovky. I ta může případně komplikovat situaci na vozovkách a chodnících," doplnil ČHMÚ. Dopoledne mají podle meteorologů teploty růst. V nižších polohách se tak ledovky už nebudou lidé muset obávat. 

Výstraha před sněhem platila od pátečních 17:00 do sobotních šesti hodin ráno pro část Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a Plzeňský a Karlovarský kraj.

Meteorologové varovali před až osmi centimetry nového sněhu při intenzitě kolem jednoho centimetru za hodinu. Očekávali proto komplikace jak při chůzi, tak v dopravě.

Související obsah

"Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny horské služby," poradili odborníci na webu ČHMÚ.

Výstraha:

Varování před sněhem | Zdroj: ČHMÚ

Náledí

ČHMÚ varuje od páteční 18. hodiny do sobotních devíti hodin ráno také před náledím. Výstraha platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký kraj a Vysočinu a část Libereckého a Jihomoravského kraje.

Při poklesu teplot se totiž může po napadnutí sněhové pokrývky tvořit lokálně náledí, objevit se mohou i zmrazky. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," apelují meteorologové.

Výstraha:

Varování před náledím | Zdroj: ČHMÚ

Komplikace v dopravě

První hlášení o komplikacích pro řidiče přišlo zhruba okolo osmé hodiny večerní. Mezi 11. a 12. kilometrem dálnice D5 ve směru na Prahu se srazila čtyři osobní auta. "Jedná se o zadní nárazy, řidiči zřejmě nedodrželi bezpečnou vzdálenost a rychlost a nestihli dobrzdit. Určitě to bylo i vlivem počasí, kdy byla zasněžená vozovka," popsala TN.cz mluvčí policie Michaela Richterová.

Zhruba do půl deváté večer byla dálnice ve směru na Prahu zcela uzavřena. O půl hodiny později policisté zprůjezdnili jeden jízdní pruh. Kolik lidí se zranilo, není jasné. Vyšetřovatelé však neměli informace o žádných těžkých zraněních.

V noci na sobotu české silnice pokryl sníh. Během dne by mělo mrholit hlavně na Moravě. "Pozor ráno a dopoledne na náledí a slabou ledovku (zejména od středních poloh). S ohledem na slabší mrholení a nízkou teplotu povrchů se může kromě náledí tvořit právě i slabá ledovka. Postupně se ale otepluje, riziko očekávejte později, tedy hlavně ve vyšších polohách," upozornil v sobotu na twitteru ČHMÚ.

Pražská integrovaná doprava kvůli počasí ohlásila desítku mimořádných událostí. Kvůli nesjízdným vozovkám jezdí některé spoje odklonem, další jsou zrušené úplně. Aktuální informace najdete zde.

Problémy ohlásilo i letiště Václava Havla, kvůli hustému sněžení byla odkloněna jedna trasa do Vídně. "Zpoždění v průměru 30 minut evidujeme u šesti příletů a devíti odletů," informovalo letiště na twitteru.

Začala meteorologická zima. Podívejte se, jaké počasí nás čeká:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz