Domácí

Vypínáním spotřebičů ze zásuvky můžete ušetřit tisíce, říká expert

Vypínáním spotřebičů ze zásuvky můžete ušetřit tisíce, říká expert
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Je chyba si myslet, že spotřebič, který právě nepoužíváte, nespotřebovává energii. Každé zařízení zapojené do zásuvky je v tzv. pohotovostním režimu a odebírá určitě množství energie. Nejvíce zařízení připojená k internetu.

Zařízení spotřebovávají energii i v pohotovostním režimu. Rozsvícení diod, přihlašování k internetu či příprava k případnému okamžitému odběru, to vše spotřebovává cenné watty. 

"Spotřeba elektřiny, kterou přístroje v pohotovostním režimu využívají, je sice malá, ale pokud se nasčítá u více spotřebičů, zanedbatelná už není. Mezi největší odběratele se řadí modemy, nabíječky nebo stolní počítače. Pokud bychom takovou spotřebu přepočítali na peníze, může se jednat i o 1 500 Kč ročně," vysvětlil Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol.

Prakticky se jedná o zbytečnou ztrátu energie, protože takové zařízení v danou chvíli nepoužíváte. Podle nařízení Evropské unie č. 1275/2008 nesmí už od ledna 2010 spotřeba nově prodávaných spotřebičů v pohotovostním režimu překročit 1 watt, od ledna 2013 smí dosahovat pouze 0,5.

Související obsah

Jak můžete snížit spotřebu v pohotovostním režimu?

  • Zkontrolujte především starší spotřebiče. A při nákupu nových si zjistěte, jakou mají spotřebu v pohotovostním režimu a zda odpovídá výše zmíněnému nařízení.
  • Vypínejte přístroje ze zásuvky. To platí i pro nabíječky telefonu. Stále zapnutou nemusíte mít ani rychlovarnou konvici, kávovar, pračku nebo sušičku.
  • Pokud jedete na dovolenou nebo služební cestu, vypněte všechny přístroje v domácnosti vyjma lednice a mrazáku. Vypnout můžete i bojler, teplou vodu po dobu své nepřítomnosti nepotřebujete.
  • Používejte prodlužovací kabely s vypínačem. Můžete tak vypnout více spotřebičů najednou.
  • Pořiďte si chytré zásuvky. Jedná se sice o nákladnější investici, ale v dlouhodobém horizontu se vám určitě vyplatí. Díky chytrým zásuvkám můžete vzdáleně ovládat všechna zapojená zařízení. V mobilní aplikaci navíc zjistíte spotřebu energie daného spotřebiče. Jednoduše si tak uděláte obrázek, kolik za co platíte.

 Řadu Čechů čekají chudší Vánoce. Mnozí plánují šetřit na všem. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz