Zahraničí

Nejen covid a chřipka. V Evropě letos řádí další infekce, umírají na ni i děti

Nejen covid a chřipka. V Evropě letos řádí další infekce, umírají na ni i děti
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Velká Británie bojuje se streptokovými infekcemi, které tam mají na svědomí od začátku letošní sezony už 60 životů, včetně 15 dětských. Oproti předchozím rokům se jedná o značný nárůst, jehož přesnou příčinu odborníci zatím neznají. Roli v tom ale mohou hrát i proticovidová opatření v uplynulých letech. Zdravotní ústav v Česku nárůst úmrtí na streptokokové infekce nepředpokládá, v tomto období ale podle něj bude těchto onemocnění více.

Britské úřady jsou znepokojené vývojem epidemie bakteriálních infekcí způsobených streptokokem skupiny A (Streptococcus pyogenes), který způsobuje celou řadu onemocnění dýchacích cest, kůže či svalových tkání. Velmi vzácně může bakterie způsobit život ohrožující zdravotní komplikace – těchto případů Velká Británie letos eviduje více než obvykle. 

Deník Daily Mail s odvoláním na britské zdravotní úřady uvádí, že streptokok skupiny A má na svědomí v této sezoně už 60 úmrtí. Patnáct z nich byly děti mladší 15 let, mezi nimi například pětiletá Stella-Lilly nebo sedmiletá Hannah.

Epidemie streptokoka skupiny A obvykle nabírá na síle v období kolem Nového roku a vrcholí na jaře. Letos ale propukla dříve než obvykle. Nejprudší nárůst úřady evidují u spály.

Související obsah

​"Na začátku sezony 2022/2023 nastal nárůst spály, který je prudší, než by se v tomto ročním období očekávalo. U invazivních onemocnění je podobný trend, ale míra nárůstu je méně výrazná," uvádí Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA). Mezi invazivní streptokoková onemocnění patří například závažná nekrotizující fasciitida, které se přezdívá nemoc požírající lidské maso nebo syndrom toxického šoku či sepse.

Přesnou příčinu nárůstu oproti předchozím rokům odborníci zatím neznají, svou roli v tom ale může hrát pandemie covidu-19 a protiepidemická opatření. "Může to odrážet větší náchylnost dětí na tyto infekce v důsledku nízkého počtu případů v době pandemie," vysvětluje UKHSA.

Možným vysvětlením je také souvislost s vysokým počtem případů jiných respiračních onemocnění včetně chřipky. Děti čelí vyššímu riziku souběžných infekcí, což je činí náchylnějšími na závažný průběh nemoci.

Situace v České republice

Situace v Česku podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tak dramatická není. "V současné době se může vyskytovat vyšší množství angín způsobených bakterií Streptococcus pyogenes, např. ve školkách a v dětských zařízeních, nepředpokládá se ale zvýšené množství úmrtí," sdělila redakci TN.cz vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ a vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy Jana Kozáková.

Související obsah

​Kromě angín SZÚ očekává také větší výskyt pneumokokových onemocnění, a to nejen mezi dětmi. Podle Kozákové se ale jedná o přirozený stav s odhledem na počasí a probíhající virová respirační onemocnění, jako je chřipka. Nemoci způsobené streptokokem skupiny A se léčí antibiotiky a rezistence je v Česku podle expertky výjimečná.

Větší problém by tak mohly způsobit výpadky antibiotik. Ačkoliv britský ministr zdravotnictví Steve Barclay řekl, že zemi netrápí nedostatek těchto léků, tamní Asociace nezávislých lékáren uvedla, že některé lékárny mají potíže se zásobami.

I Česko se potýká s nedostatkem některých antibiotik (11/2022):

Kateřina Kotyzová, Petr Význer, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz