Zahraničí

Roztržka v NATO: Erdogan vyhrožuje Švédsku, Američané ho klepli přes prsty

Roztržka v NATO: Erdogan vyhrožuje Švédsku, Američané ho klepli přes prsty
Turecký prezident Erdogan | Zdroj: Profimedia

Mezi členskými zeměmi Severoatlantické aliance (NATO) roste napětí. Spojené státy americké daly najevo tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi, že by měl mírnit své výroky o Švédsku. To žádá o vstup do paktu a Erdogan v pondělí vzkázal, aby s podporou Ankary nepočítalo. Rozčílilo ho pálení koránu ve Stockholmu.

Švédsko je připravené vstoupit do NATO, prohlásil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Reagoval tak na výhrůžky tureckého prezidenta Recepa Erdogana, že může na členství ve vojenském paktu zapomenout.

Erdogana rozběsnil víkendový protest před ambasádou Turecka ve Stockholmu, při kterém demonstranti spálili korán, svatou knihu islámu. Price připustil, že "pálení knih, které jsou posvátné pro tolik lidí, je nesmírně neuctivým činem", na přihlášce skandinávské země do NATO to ale podle něj nic nemění, píše portál Mint.

Související obsah

"I když je něco zákonné, tak to může být odporné," doplnil v narážce na to, že pálení povolily švédské úřady.

Erdogan je ale opačného názoru než Washington. "Švédsko by od nás nemělo očekávat podporu ke vstupu do NATO," prohlásil. "Je jasné, že ti, kteří dopustili takovou hanbu přímo před naší ambasádou, od nás už nemohou očekávat žádnou dobrou vůli," rozčílil se.

Související obsah

O týden dřív demonstranti poblíž stockholmské radnice oběsili figurínu s Erdoganovým obličejem. Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona měli protestující v obou případech za cíl oddálit rozšíření NATO, připomněla BBC. Kdo za nimi stojí, však neuvedl.

Švédsko o členství usiluje společně s Finskem od loňského jara, žádost jejich vlády podaly krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Kromě Turecka vstup blokuje také Maďarsko.

Erdogan vyhrožoval Řekům, že vybombarduje Athény (12/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz