Cesta na Hrad

ON-LINE: Začalo 2. kolo prezidentských voleb, odvolil Pavel i Babiš

Ve 14 hodin se v Česku opět otevřely volební místnosti. Krátce po jejich otevření odvolil v Lánech dosluhující prezident Miloš Zeman, po třetí hodině v Brně i premiér Petr Fiala (ODS). Kandidát na prezidenta Petr Pavel odvolil společně s manželkou Evou v obci Černouček. K volbám přišel ve čtyři hodiny už i druhý z prezidentských kandidátů Andrej Babiš (ANO) v doprovodu manželky Moniky.

Druhé kolo prezidentských voleb už oficiálně odstartovalo. Volební místnosti v Česku se otevřely v pátek ve 14 hodin. K volebním urnám zamířil v Lánech prezident Miloš Zeman, krátce na to v Brně i premiér Petr Fiala (ODS). Lidé mohou hlasovat pro Andreje Babiše nebo Petra Pavla. Oba kandidáti už k volebním urnám také zamířili.

Ve středu hlasovali prostřednictvím drive-in volebních míst pro svého kandidáta lidé v karanténě, otevřely se už ale také některé volební místnosti v zahraničí. Jako první dorazili k volebním urnám lidé v Argentině, Brazílii, Chile, USA či v Kanadě. Prezidenta už ale začali vybírat i Češi v Asii. Dlouhá fronta se od rána tvořila například před ambasádou v Bangkoku, kam přišel volit i známý rockový zpěvák David Koller.

​Oproti prvnímu kolu přitom nastaly dvě změny. Voliči by se měli mít na pozoru zejména ohledně správnosti volebních lístků, které budou pro druhé kolo jiné. Šedivé lístky z prvního kola nahradí žluté, které Češi nedostali do schránek, ale obdrží je až ve volební místnosti.

"Voliči by si měli dát pozor, aby nedávali do úřední obálky šedivý hlasovací lístek z prvního kola, takový hlas by byl neplatný," upozornil už dříve ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

První kolo bylo těsné

První kolo prezidentské volby před dvěma týdny vyhrál díky 1,98 milionu získaných hlasů Petr Pavel. Výsledek byl velmi těsný, Babiše předstihl zhruba o 23 tisíc hlasů.

Pavla doporučila volit čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, konkrétně bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer a také Karel Diviš. Babišovi naopak vyjádřil podporu končící prezident Miloš Zeman.

Související obsah

Prezidenta republiky voliči vybírají v přímých volbách na dobu pěti let. Nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. Hlasovat mohou čeští občané, kteří v případě prvního kola nejpozději 14. ledna 2023 dovrší věk 18 let. V případě druhého kola jim musí být 18 let nejpozději 28. ledna 2023. Zároveň nesmí mít omezenou svobodu kvůli ochraně zdraví lidu a omezenou svéprávnost.

Veškeré volební dění pro vás budeme sledovat. Diváci se mohou těšit nejen na speciální kontinuální vysílání na TN Live i TV Nova, ale v neděli od osmi hodin také na rozhovor s nově zvolenou hlavou státu.

Volební vysílání TV Nova

Pátek 27. ledna
14:00 Otevření volebních místností, TV Nova a TN Live
Sobota 28. ledna
13:00 Kontinuální vysílání k výsledkům voleb, TV Nova
13:00 Kontinuální vysílání s vlastním obsahem, TN Live
Neděle 29. ledna
20:00 Rozhovor s budoucím prezidentem, TV Nova a TN Live
Rozhovor s budoucím prezidentem bude překládán do znakového jazyka

TN.cz

K tématu Cesta na Hrad

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz