Domácí

ON-LINE: Češi zvolili prezidentem Petra Pavla. Porazil Babiše o téměř milion hlasů

Češi už znají svého budoucího prezidenta. Příští hlavou státu bude Petr Pavel, který zvítězil o více než 950 tisíc hlasů. Andreje Babiše (ANO) porazil ve většině krajů, s výjimkou Karlovarského, Ústeckého a Moravkoslezského. Volební účast byla rekordní.

Příštím českým prezidentem je generál ve výslužbě Petr Pavel, který ve volbách vyhrál výrazným rozdílem. Andreje Babiše porazil o téměř milion hlasů. Ještě před sečtením všech hlasů mu na sociálních sítích začali politici posílat gratulace, mezi nimi i jeho protikandidáti z prvního kola Pavel Fischer nebo Danuše Nerudová.

Na tiskové konferenci za doprovodu budoucí první dámy Pavel poděkoval nejen svým voličům, ale i těm, kteří volili jeho protikandidáta. "Dali najevo, že jim záleží na tom, jak tato země bude vypadat. Rozumím jejich zklamání, ale nevidím tu vítězné, nebo poražené voliče. V této volbě vyhrály hodnoty, jako je pravda, důstojnost, respekt nebo pokora," prohlásil. Celý Pavlův projev si můžete poslechnout v článku zde.

Po čtvrté hodině odpolední se k výsledkům voleb vyjádřil i neúspěšný kandidát Andrej Babiš, který Pavlovi pogratuloval k vítězství. "Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů republiky, aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky," vzkázal budoucímu prezidentovi Babiš. Celý jeho projev si můžete poslechnout v článku zde.

Související obsah

Účast ve volbách přesáhla 70 procent, přes 28 tisíc hlasů bylo neplatných. Ve většině krajů zvítězil Petr Pavel, výjimkou je Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Nejprve Babiš vedl i v Olomouckém kraji, i tam ale nakonec více hlasů obdržel Pavel. Nejtěsnější výsledek je v Karlovarském kraji, kde Babiš vyhrál o necelé procento.

Nejsilnější podporu dostal generál ve výslužbě v Praze (přes 76 %) a u Čechů žijících v zahraničí (přes 95 %). Rozdíl mezi oběma kandidáty činí přes 950 tisíc hlasů. Pavel nakonec vyhrál se ziskem 58,32 % hlasů, Babiš získal 41,67 % hlasů.

Budoucímu prezidentovi pogratuloval i premiér Petr Fiala (ODS), který na tiskové konferenci řekl, že se na spolupráci s Petrem Pavlem těší. Zároveň zdůraznil, že se jedná již o třetí významnou porážku Andreje Babiše. Celý Fialův projev si můžete poslechnout v článku zde.

Premiér v podvečer dorazil i do volebního štábu Pavla, aby mu osobně poblahopřál. "Budeme mít první schůzku, budeme se bavit o prvních krocích, je tu nějaký prostor, než pan Pavel nastoupí do nové funkce," objasnil Fiala. Do štábu Petra Pavla přijela také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Zájem o volby je velký. Politologové čekají rekordní účast:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz