Domácí

Nový prezident přinese spoustu změn. Pavel oznámil první kroky

Česká republika už ví, kdo bude jejím příštím prezidentem. V březnu do funkce nastoupí Petr Pavel, který se tak stane čtvrtým prezidentem našeho státu. Budoucí prezident už dopředu oznámil, jaké budou jeho první kroky ve funkci a jaké změny plánuje.

Petr Pavel se v březnu stane českým prezidentem a s jeho příchodem čeká Českou republiku řada změn. Již během prezidentské kampaně Pavel oznámil, co má v plánu a koho si s sebou na Hrad vezme.

První změnou, kterou Pavel veřejně představil, je otevření Pražského hradu veřejnosti. Měly by tak zmizet kontroly, které byly zavedeny v roce 2016. Kontroly byly dlouhodobě kritizovány z toho důvodu, že se Česko nachází v bezpečném prostředí. Sám Miloš Zeman loni v listopadu požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o jejich zrušení. Policie je ovšem chtěla dál ponechat.

Související obsah

​Petr Pavel také v minulosti řekl, že dodrží tradici a jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko. Jeho druhá cesta měla původně směřovat do Německa, ale nakonec povede do Polska. "Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás," oznámil Pavel. Svůj názor změnil po předvolební debatě, ve které Babiš řekl, že by neposlal vojáky na pomoc v případě napadení Polska. Svůj výrok Babiš následně korigoval.

Konec Ovčáčka a Mynáře

Spolu s Milošem Zemanem Pražský hrad opustí také kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček nebo protokolář Vladimír Kruliš. Pavel se hned během svého prvního projevu po zvolení prezidentem do těchto lidí ostře pustil. "Prezidentovo nejbližší okolí bylo naprosto právem vnímáno jako jeden z hlavních zdrojů ztráty důvěryhodnosti celého prezidentského úřadu. I proto chci věnovat velkou pozornost, aby kancelář byla stavěna od počátku jako profesionální úřad," řekl Pavel. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky se poprvé v historii České republiky stane žena. Kancléřkou by měla být Jana Vohralíková, která doposud pracovala jako vedoucí kanceláře Senátu. 

Mluvčí prezidenta by se měla stát také žena, konkrétně Markéta Řeháková. V minulosti pracovala jako redaktorka Hospodářských novin, v současnosti je manažerkou komunikace kampaně Petra Pavla. Kdo by nahradil Vladimíra Kruliše ve funkci ředitele protokolu, Pavel neoznámil. Neznámá jsou zatím i další jména. Pavel ale řekl, že na Hradě chce provést hluboký audit. "Nedokážu si představit, že bychom převzali úřad s tím, co se tam dělo, zavřít za tím dveře a dělat, že se nic nestalo," popsal budoucí prezident.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz