Domácí

Pavel zahájil den štamprlí se sousedem. Zelenskyj ho pozval na Ukrajinu

Nově zvolený prezident Petr Pavel sice do funkce oficiálně nastoupí až 9. března při inauguraci, už teď má ale nabitý program. První den po volbách se budoucí hlava státu nezastavila. Kromě mediálních výstupů hovořil také například s ukrajinským prezidentem Zelenským nebo předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Od vyhlášení výsledků prezidentských voleb uplynul teprve jeden den a budoucí hlava státu Petr Pavel má už teď program nabitý k prasknutí. Na svou novou funkci si stále ještě zvyká a podle jeho slov to ještě chvíli potrvá.

S počáteční nervozitou se mu ale rozhodl pomoct soused, který Petru Pavlovi přišel pogratulovat se skleničkami a domácí pálenkou. "Jenom symbolicky," nabádal ho zvolený prezident. "Ať to všechno zvládneš," popřál mu soused. "Jsi borec," dodal. Petra Pavla čekalo první den hned několik rozhovorů a s prvním začal ještě před odjezdem do práce.

"Ráno jsem říkal ženě, že jsem měl v noci takový sen, že jsem byl zvolen prezidentem a že se z toho snad probudíme," zavtipkoval budoucí prezident hned po ránu s novináři. Z Černoučku vyrážel krátce po deváté hodině.

Související obsah

Kromě rozhovorů s českými médii došlo i na první mezinárodní hovory. Odpoledne se budoucí prezident vrátil do své kanceláře na Pankráci, ze které se nejprve spojil s tchaj-wanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Následoval hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. "Osobně jsem poblahopřál Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách. Poděkoval jsem jemu i českému lidu za jejich neochvějnou podporu a pozval ho na návštěvu," napsal po telefonátu Zelenskyj na twitteru. Pavel ho dle svých slov ujistil, že se i nadále může spolehnout na podporu Česka.

Po telefonu v neděli Pavlovi poblahopřála i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Měli jsme dobrý první rozhovor o našich společných prioritách, zejména o podpoře Ukrajiny Evropskou unií, dokud to bude potřeba," uvedla von der Leyenová.

Perný den Pavel zakončil rozhovorem pro TV Nova. Záznam si můžete poslechnout v tomto videu:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz