Počasí

Dopravu v Česku komplikuje ledovka i sněhové jazyky. Sněžku zasáhl orkán

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silným větrem, který zasáhl velkou část Česka. Varování platí do úterního rána. Už v pondělí dopoledne se ve vyšších polohách začaly tvořit sněhové jazyky a místy i závěje. Výstraha před nimi platí až do čtvrtečního podvečera. Na Sněžce dokonce meteorologové naměřili vítr o síle orkánu.

Zimní počasí opět udeřilo na Českou republiku. Problémy přidělává zejména silný vítr, který udeřil na většinu Česka, lidé by se však měli mít na pozoru i před sněhovými jazyky, ledovkou a závějemi. Situace je obtížná zejména na silnicích 2. a 3. třídy.

Obzvlášť prudký vítr bičoval nejvyšší horu Česka Sněžku. Meteorologická stanice na Poštovně na Sněžce naměřila rychlost větru přesahující 141 kilometrů za hodinu. Překročila tak hranici orkánu.

Na Uherskohradišťsku je mezi obcemi Modrá a Bunč zcela uzavřená silnice. Důvodem je ledovka, kvůli které je silnice zcela nesjízdná. Ze stejného důvodu je neprůjezdná také silnice mezi Vizovicemi a Loučkou. Lidé by podle toho měli plánovat své cesty v regionu.

Související obsah

Podobně na tom je i silnice poblíž Krtova na Táborsku. Tam policie zavedla na úseku pokrytém ledovkou kyvadlovou dopravu. Úsek měří asi sto metrů a ŘSD na něm doporučuje zvýšenou opatrnost.

Hasiči uzavřeli i silnici mezi Deštným v Orlických horách a Orlickým Záhořím. Přes cestu tam spadlo několik stromů, které strhl silný vítr. "Situace zde není bezpečná. Policie ČR a majetkový správce se dohodli na uzavření komunikace," napsali hasiči na twitteru

Počasí dělalo problémy i jinde v Královéhradeckém kraji. Podle webu Ředitelství silnic a dálnic se mezi Ohnišovem a Bystrým na Rychnovsku na zledovatělé silnici srazila dvě osobní auta. Nedaleko Náchoda se zase srazilo auto s autobusem. Obě nehody se naštěstí obešly bez zranění.

Související obsah

V Libereckém kraji policie zavřela pro kamionovou dopravu silnici I/10 v úseku z Tanvaldu do Harrachova. Uzavření platí i pro část silnice, která dále směřuje na hranice s Polskem. Původně měla být silnice uzavřena až od čtyř odpoledne, kvůli špatnému počasí ale policie rozhodla o přerušení dopravy už v 11 hodin dopoledne. V místě se proto tvoří kolony nákladních aut, které se snaží najít náhradní cestu.

Zvýšenou pozornost by při jízdě měli věnovat řidiči cestující na výše položených silnicích. Zejména v Krkonoších, Beskydech, Jeseníkách a na Domažlicku představuje nebezpečí silný vítr a sněžení, které způsobují sněhové jazyky. Ani v nížinách ale není zcela bezpečno. Na Královéhradecku, Benešovsku a Vysočině hrozí mokré silnice, na Mladoboleslavsku, Jindřichohradecku a v okolí České Třebové jsou zase komunikace 2. a 3. třídy často zasypané sněhem.

Řidiči ale nejsou jediní, které zimní počasí omezuje. Také turisté to nemají snadné. "V těchto dnech se Kuňka proměnila doslova v ledovou horu, která je pro pěší obtížně přístupná a na zledovatělých cestách hrozí velké riziko úrazu," uvedla na svém facebooku správa hradu Kunětická Hora. Případným návštěvníků doporučila radši zůstat doma.

Výstraha před silným větrem

Od pondělní 6. hodiny platí výstraha před silným větrem, a to pro drtivou většinu České republiky. Zcela ušetřen zůstane pouze Zlínský kraj a části Jihomoravského a Olomouckého kraje, které se Zlínským krajem sousedí. 

"Čerstvý jihozápadní až západní, postupně až severozápadní vítr bude v nárazech místy dosahovat kolem 20 m/s (70 km/h)," vysvětlili meteorologové. Kde přesně výstraha platí, ukazuje následující mapa:

Výstraha před silným větrem 30.1. 2023 | Zdroj: ČHMÚ

​Sněhové jazyky a závěje

Týdenní předpověď ČHMÚ počítá už od pondělí se sněžením, to bude ve vyšších polohách a na horách intenzivnější, a tak meteorologové vydali také výstrahy před tvorbou sněhových jazyků, a dokonce závějemi.

Závěje hrozí v části Libereckého kraje (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald) a v části Královéhradeckého kraje (Trutnov, Vrchlabí), a to od 800 metrů nad mořem.

Související obsah

​V polohách od 600 metrů pak hrozí sněhové jazyky. "Některé vozovky mohou být nesjízdné. Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost. Při cestování sledovat dopravní zpravodajství. Na horách dodržovat pokyny horské služby," vyzvali meteorologové.

Vyjma Prahy je výstraha platná pro alespoň část každého kraje. A stejně jako ta před závějemi platí od pondělního poledne až do čtvrteční 18. hodiny.

Výstraha platná od 30. 1.
Výstraha před nebezpečím tvorby sněhových jazyků a závějí | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

​Na fotografie dopravní zácpy u Tanvaldu se můžete podívat zde:

Česko potrápila ledovka. Kvůli špatnému počasí bouralo několik aut:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz