Prezidentské volby 2023

Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu. Číně to vadí

Zvolený prezident Petr Pavel
Zvolený prezident Petr Pavel | Zdroj: TV Nova

Zvolený prezident Petr Pavel ještě před inaugurací hovořil v pondělí odpoledne s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. To Pekingu vadí a je kvůli tomu v kontaktu s Prahou. Potvrdilo to i české ministerstvo zahraničí.

Pavel v neděli na CNN Prima News avizoval, že v pondělí bude telefonovat s tchajwanskou prezidentkou. Že hovor už proběhl, informovala kancelář prezidentky odpoledne. Reakce Pekingu, který zemi považuje za svoji odštěpeneckou provincii, na sebe nenechala dlouho čekat.

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí upozornilo, že je ohledně kroku nově zvoleného prezidenta v kontaktu s Prahou. "Čínská strana momentálně chce potvrzení od české strany. Doufáme totiž, že česká strana stále dodržuje princip jedné Číny," citovala vyjádření ministerstva agentura Reuters.

Související obsah

Redakce TN.cz kontaktovala Pavlovu mluvčí Markétu Řehákovou se žádostí o reakci. Zatím však neodpověděla. 

"Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství," napsal odpoledne Pavel na twitteru. "Řekl jsem jí také, že doufám, že budeme mít možnost potkat se osobně," doplnil. K čínské reakci se ale nevyjádřil.

"Můžeme potvrdit, že čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou," sdělila TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Řeháková Deníku N potvrdila, že Pavel jednal v pondělí dopoledne s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Detaily k obsahu schůzky však nechtěla sdělovat. 

Pavel zatím bude bydlet v Černoučku:

TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz