Zahraničí

Svět prochází revoluční změnou. Rusko představilo, co plánuje na rok 2023

Dmitrij Peskov a Vladimir Putin
Dmitrij Peskov a Vladimir Putin (30. 1. 2023) | Zdroj: Profimedia

Mocenské uspořádání světa prochází revoluční změnou, uvádí ruské ministerstvo zahraničí v diplomatickém plánu na rok 2023. Ten neopomíjí ani záměry Moskvy v přístupu k Západu. Vztahy mezi USA, Evropou a dalšími spojenci a nejrozlehlejší zemí světa jsou nejnapjatější od konce studené války.

Vývoj vztahů Ruska s nepřátelskými státy se bude odvíjet od toho, jak budou přistupovat k ruským zájmům, zejména těm v bezpečnostní oblasti. Stojí to v diplomatickém plánu na letošek, který ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo v pondělí, píše agentura TASS.

Za nepřátelské Moskva považuje všechny země, které od loňského února pomáhají napadené Ukrajině. Předtím seznam tvořily jen USA a Česko, které tam přibylo po vyhoštění ruských diplomatů kvůli zjištění, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích stáli ruští agenti.

Související obsah

"Jakékoliv pokusy ublížit Rusku a jeho spojencům budou rezolutně potlačeny. S nepřátelskými zeměmi budeme nadále spolupracovat se zohledněním toho, jak se postaví k našim národním zájmům," uvedl resort Sergeje Lavrova.

Válku na Ukrajině plán vůbec nezmiňuje, zato útočí na americkou zahraniční politiku a používá obraty, jež byly za studené války příznačné pro východní blok. "Budeme pokračovat v boji za pravdu a spravedlnost v mezinárodních záležitostech, proti pozůstatkům neokolonialismu a hegemonickým ambicím Spojených států a jejich satelitů," stojí v něm. 

Západ se podle Moskvy chová lehkomyslně, když se domnívá, že dokáže odstavit Vladimira Putina od moci, dodává agentura RIA Novosti. Lavrov už minulý týden prohlásil, že Rusko je nezastavitelné.

Související obsah

A zvrátit už podle jeho ministerstva nelze ani "revoluční změny", kterými má svět v posledních měsících procházet.

"Vzhledem k tomu, že svět je uprostřed období revoluční transformace, jsme připraveni na různé varianty vývoje mezinárodní situace. Do budoucnosti hledíme s důvěrou a nepochybujeme, že Rusko bude schopné zajistit svou bezpečnost. Naše zahraniční politika bude nadále sloužit svému klíčovému cíli, a sice vytvářet příznivé prostředí pro pokrok," uzavírá ruské ministerstvo zahraničí.

Nechci ti ublížit, ale raketou by to trvalo minutu, měl říct Putin Johnsonovi:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz