Domácí

Na Hradě se brzy usadí nové tváře. Tým Zemana už se rozhlíží po jiných postech

Hloubkový audit a nové tváře na klíčových postech. To čeká Pražský hrad s příchodem nového prezidenta. Někteří z týmu prezidenta Zemana zřejmě zamíří do byznysu a do soukromé sféry. Někdo možná získá vysoký post v centrální bance. Sami o svých plánech ale hovořit nechtějí.

Prezident Miloš Zeman končí a s ním i jeho muži. Tedy alespoň ti nejviditelnější. "Nedokážu si ani náznakem představit, že by třeba Vratislav Mynář nebo Jiří Ovčáček se mnou chtěli spolupracovat. Takže tam určitě ke změnám dojde," nechal se slyšet nově zvolený prezident Petr Pavel. Současně dodal, že tuto dvojici by si na Hradě nenechal, ani kdyby o to projevila zájem.

Vratislav Mynář

Dlouholetý kancléř se podle řady názorů přesune do moravských Osvětiman. Má tam zázemí i byznys. "Přeci jen asi není člověkem, který by dokázal vládnout slovem, písmem či velkým politickým nadáním. Je to byznysmen regionálního rozměru," nastínil politolog Lukáš Jelínek.

"Já myslím, že to nikoho nebude zajímat a navíc netoužím po další medializaci. Děkuji za pochopení," reagoval na dotaz TV Nova sám Mynář.

Související obsah

Martin Nejedlý

Zemanův poradce a šedá eminence s vazbami na Rusko. I on zřejmě zůstane ve vodách byznysu. O jeho aktivitách se přitom jen spekuluje. "Jsme na tom stejně jako doteď. Nevíme, čím se bude živit, stejně jako nevíme, čím se živí teď," upozornil investigativní novinář Lukáš Valášek.

Jiří Ovčáček

Mluvčí a asi nejviditelnější Zemanův člověk. Je aktivní na sociálních sítích, klidně by mohl být influencerem. Údajně se chystá zakotvit v soukromé sféře, svou budoucnost komentovat zatím nechce. "Dobrý den, děkuji za nabídku, ale nevyužiji ji," zareagoval SMS zprávou.

Vladimír Kruliš

Zeman prohlásil, že by nebylo lepšího kancléře České národní banky, než je jeho hradní protokolář. Petr Pavel se kvůli tomu chce sejít s guvernérem banky Alešem Michlem. Toho do funkce dosadil právě Zeman.

"Děkuji za otázku, v současné době své budoucí působení teprve řeším. Pěkný den," reagoval Kruliš.

Miloš Balák

Zemanův přítel Balák měl jít do vězení, prezident mu ale dal milost. A i když ho odvolali z čela Lesní správy Lány, nadále tam působí jako referent. "Nějakým způsobem předává agendu v Lánech a na se jaře ukáže, jestli tam zůstane. Takže tam si budeme muset počkat," uvedl Valášek.

Související obsah

Už před časem začali Hrad opouštět někteří diplomaté. "Pan Jindrák je už na Slovensku jako velvyslanec. Pan Pirunčík míří do Arménie," sdělil bývalý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář.

Někdejší šéf protokolu tří prezidentů si nemyslí, že by se kdokoliv ze Zemanových lidí měl mít v budoucnu špatně. "Jsou to vesměs velmi schopní lidé, bylo to nejbližší okolí prezidenta," upozornil.

A Zeman je znám tím, že své věrné neopouští. "Pokud ti lidé, kteří s ním nyní spolupracují, budou potřebovat pomoc při hledání uplatnění, tak on se v tom určitě bude angažovat," myslí si politolog Jiří Pehe.

Petr Pavel prý nechce, aby na něj v nějaké hradní skříni čekali kostlivci. Proto chce požádat Nejvyšší kontrolní úřad o provedení hloubkového auditu.

Nově zvolený prezident má od soboty nárok na ochranu policistů z Útvaru pro ochranu prezidenta. Jenže místo nich využívá ty z ochranné služby. Podle magazínu Reportér by za tím mohla být nedůvěra v šéfa Útvaru pro ochranu prezidenta Martina Baláže. Ten má mít blízko k Vratislavu Mynářovi.

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz