Zahraničí

Ženy vyhodily do povětří dům i s dětmi. Do médií poslaly dopis a viní církev

Polským městem Katovice otřásla tragédie, během které se matka s dcerou zabily při výbuchu domu. Zjistilo se navíc, že děsivá událost má smutné pozadí. Ženy totiž před smrtí poslaly do médií dopis, ve kterém vysvětlují své důvody. Ze sebevraždy viní tamní církev a jejího kněze.

Výbuch domu otřásl Katovicemi minulý pátek ráno kolem 8:30. Polští hasiči pak v troskách našli těla dvou žen, a to matky (68) a její dcery (40). Dalších sedm lidí bylo z domu, který patřil evangelické farnosti, vyproštěno. Čtyři zranění museli být hospitalizováni, a to včetně dvou dívek ve věku tří a pěti let.

Na první pohled se zdálo, že jde o nešťastnou událost, kterou způsobil únik plynu. Skutečnost je ale mnohem děsivější, protože se zdá, že šlo o úmysl žen. Vyplývá to z dopisu, který mají k dispozici polská média. Web polsatnews.pl uvádí, že dopis byl odeslán ve středu a dorazil do redakce v pondělí.

"Pokud by někoho zajímalo, jak se tragédie v Katovicích stala, tak zde je pár slov na vysvětlení," stojí na úvod dopisu. Ženy uvádějí, že byly v těžké situaci a obrátily se o pomoc na kněze, u kterého bydlely a pracovaly pro něj. Dále v textu uvádí, že se při své práci cítily duchovním nedoceněné. A vinily ho i z loupeže. 

Podle obsahu dopisu si ženy také zažádaly o jiný byt, aby se z farnosti odstěhovaly pryč. Kněz jim ale prý bydlení nesehnal, a ještě jim měl zabránit ve schůzce se starostou. Dále si oběti stěžují, že po nich kněz požadoval peníze. Měly prý zaplatit poplatek za energie.

Související obsah

Dopis prý dál naznačuje, že měly být z bytu, který vyhodily do povětří, knězem vyhozeny. "Zároveň si uvědomuje, že jedna z nás je vážně nemocná (metastazující rakovina plic), ale je mu to jedno. Nemá svědomí a říká nám, abychom odešly z bytu. A je mu jedno, jestli skončíme pod mostem," stěžují si ženy. Rozšířenou sebevraždu proto dle svých slov viděly jako jedinou možnost.

​"Prášky na spaní nám umožní odejít efektivně a tiše. Ani kněz nás pak nevyhodí z obecního hřbitova. Naším jediným přáním je, aby při našem pohřbu nebyli přítomni žádní kněží. Žádný kněz už na nás nebude vydělávat peníze, ať jde o náš život, nebo smrt," píše se v dopise. 

Církev konflikt přiznala

Informaci o nedorozuměních potvrdil i jeden biskup. "Tento konflikt trvá mnoho let. Šlo to až k soudu, který souhlasil s farností," řekl. Dodal, že pozadím nedorozumění byly finanční problémy. Rodina, která se před lety o kostel starala, tam podle biskupa bydlela a byla živena farností, takže neplatila nájem ani poplatky. "Pěkných pár let tito lidé žili jen pro sebe a žalovali farnost," naznačil biskup. "Není to navíc tak, že byli nemajetní, dostávali důchod, pracovali," dodal.

Na otázku, zda po zveřejnění obsahu dopisu dospěl k závěru, že nešlo o nehodu, ale o úmyslně způsobený výbuch, biskup odpověděl: "Myslel jsem si to. Je jasné, že chtěly ublížit, nejspíš nejen sobě." Podle něj šlo o rozšířenou sebevraždu "spojenou s vraždou jiných".

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz