Zahraničí

Putin chce novou železnou oponu. Západ zase někoho obětuje, předpovídá expert

Putin chce novou železnou oponu. Západ zase někoho obětuje, předpovídá expert
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin pořád vnímá střední a východní Evropu jako ruskou sféru vlivu a je přesvědčen, že velké západní země státům v tomto regionu na pomoc nepřijdou. Řekl to politolog Grigorij Judin. Podle něj není cílem šéfa Kremlu jen ovládnutí Ukrajiny, ale vytvoření nové železné opony.

Po ovládnutí Ukrajiny se Rusko hodlá zmocnit celé východní Evropy a obnovit železnou oponu. Putin je podle ruského politologa Grigorije Judina ochotný jít kvůli tomu do přímého konfliktu se Severoatlantickou aliancí (NATO), píše britský portál Mirror.

"Musíme se zbavit iluze, že z pohledu vedení Kremlu jde jen o válku mezi Ruskem a Ukrajinou," prohlásil Judin. "Ruské vedení nevěří, že Ukrajina existuje. Je nemožné bojovat s něčím, co neexistuje. Pro něj je válka na Ukrajině ve skutečnosti válkou proti Západu," pokračoval.

Západní země Kyjev podporují už od začátku invaze, a to jak finančně, tak dodávkami vojenského materiálu a techniky. Moskva proti tomu opakovaně protestovala, připomíná list Republic World.

Související obsah

Putinovy plány v bližším časovém horizontu podle Judina zahrnují kromě Ukrajiny také Moldavsko, Polsko a Litvu. "Toto je minimální rozsah dějiště války," tvrdí. Když mu to ale situace umožní, bude prý chtít všechny někdejší satelity Sovětského svazu. Patřilo mezi ně i Československo.

"Na velkou válku zatím není ruská armáda připravená. Ale pokud bude Kreml pokračovat podle svého scénáře, budeme nevyhnutelně svědky války na všech územích střední a východní Evropy. A možná i na dalších," uzavřel Judin.

Zelenskyj pochybuje, že je Putin naživu. Prý nemá s kým jednat:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz