Domácí

Lidé bez proudu, stromy na autech. Kvůli silnému větru měli hasiči 1 680 zásahů

Počasí i v pátek a sobotu potrápilo Česko. Kvůli silnému větru padaly stromy a tisíce domácností se ocitly bez elektrického proudu. Hasiči museli z auta, na které spadl strom, v sobotu ráno vyprošťovat dvě ženy. Celkově za jediný den nahlásili více než 1 600 zásahů.

Už skoro týden Česko každým dnem sužuje tvrdé zimní počasí. Sníh a led znepříjemňují dopravu zejména na silnicích nižších tříd. Zpoždění kvůli nim ale nabírali i řidiči na dálnicích.

Popadané stromy uzavřely silnici I/11 mezi Jablonným nad Orlicí a Červenou Vodou. "Nad ránem zde hasiči vyprošťovali dvě ženy z vozidla, na které spadl strom. Strom spadl i na policejní auto u Brněnce na Svitavsku," uvedla policie na twitteru.

Pohled z policejního auta, na které spadl strom:

Hasiči za sobotu hlásili stovky výjezdů. Situace se začala zlepšovat v průběhu odpoledne. "Zatímco ke 14. hodině jsme dnes evidovali celkem 1 680 technických pomocí, k 15. hodině došlo už jen k malému nárůstu na  1 711. V tuto chvíli zasahujeme v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji dohromady u zhruba třicítky událostí," uvedli hasiči před půl čtvrtou.

"Od brzkého rána do 20 hodin zaměstnala větrná smršť hasiče v celém Moravskoslezském kraji. Hasiči v souvislosti se silným větrem vyjeli k celkem 306 událostem, na kterých se podílelo 167 jednotek," upřesnila moravskoslezská mluvčí Kamila Langerová.

A napilno měli i hasiči v Olomouckém kraji. Za sobotu oznámili 170 zásahů.

Bez proudu zůstaly desetitisíce lidí

Problémy měli lidé i s dodávkami elektřiny. "Z důvodu velmi silného větru, který zasáhl naše distribuční území, jsme evidovali ráno téměř 70 poruch na vysokém napětí a více než 20 000 odběratelů s omezením dodávek elektrické energie," informoval v sobotu odpoledne mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. 

Související obsah

Za poruchy mohly pády větví a stromů do vedení. "Intenzivně pracujeme na opravách, poruchy vymezujeme a děláme vše pro to, abychom jejich dopady co nejvíce snížili a dodávku energií obnovili co nejdříve," řekl Šperňák. To se nakonec podařilo. ""Během soboty se nám všechny poruchy podařilo opravit," sdělil TN.cz v neděli ráno.

Složitá situace na silnicích a na železnici

Nejhorší situace je i nadále v pohraničí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek nad ránem opět uzavřelo pro nákladní vozidla silnici I/10 z Tanvaldu přes Harrachov až na hranice s Polskem. Důvodem je špatná viditelnost i sjízdnost. Silnice zůstane zavřená až do sobotního rána.

Související obsah

Situace není pro řidiče náklaďáků směřujících do Polska jednoduchá. Uzavřen je pro ně celý Frýdlantský výběžek. Na silnicích přes Mníšek i o okolo vodní nádrže Souš totiž také platí omezení dopravy pro vozidla nad šest tun. Výjimku mají pouze autobusy. Kluzká je i silnice směřující na hraniční přechod Hrádek nad Nisou, který je v regionu jediný otevřený pro řidiče nákladních aut. Úsek pokrytý sněhem se táhne od Chrastavy až po Turnov.

Zasněžené a zledovatělé povrchy silnic se ale zdaleka nevztahují jen na sever Čech. Ledovka pokrývá silnici mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí na Vysočině i mezi Náchodem a Českou Skalicí v Královéhradeckém kraji. Tam dokonce kvůli sněhu na vozovce uvázlo několik kamionů.

Stejně tak ŘSD varuje řidiče před vjezdem na neudržované silnice nižších tříd v Moravskoslezském kraji a v Jeseníkách. Tamní silnice se v zimě neudržují, a jízda na nich tak představuje pro řidiče velké riziko. Ve vyšších polohách se totiž mohou tvořit sněhové jazyky.

Související obsah

Policie v pátek odpoledne upozornila na situaci na dálnici D10. "V úseku 36. kilometru ve směru na Prahu spadlo vlivem silného větru již několik stromů, další jsou nakloněné nad těleso dálnice. Provoz je sveden do levého jízdního pruhu. Na místě zasahovaly hlídky dálničního oddělení Brodce, hasiči a Krajské správy a údržby silnic. Jezděte opatrně," varovala policie na twitteru.

"Ve směru na Prahu i Liberec musí dálniční hlídky mezi 35. až 36. kilometrem zpomalovat provoz, a to až do úplného zastavení. Důvodem je odklízení spadlých stromů. Tvoří se kolony, prosíme o trpělivost," vysvětlila policie. Omezení skončilo až před půl sedmou. "Vše se podařilo zvládnout. Stromy pořezané a odklizené. Řidiči už mohou jezdit oběma směry. Jsou již průjezdné. Skvělá práce kolegů hasičského záchranného sboru," dodali strážci zákona.

Policisté rovněž varovali před uzavřením silnice I/13, kde na 57. kilometru ve směru na Karlovy Vary u obce Otvice spadl vlivem silného větru sloup vysokého napětí a dráty elektrického vedení zasahovaly do obou jízdních pruhů. Řidiči by měli využít objízdné trasy přes Jirkov. V Chomutově zase museli uzavřít Březeneckou ulici poblíž výškového domu, ze kterého vlivem větru odlétávaly kusy fasády. Hasiči se k domu nemohli přiblížit a silnice bude uzavřena až do doby, než se počasí uklidní. Sanace bude probíhat v ranních hodinách.

 

Kvůli popadaným stromům hlásí problémy také železničáři. Stromy komplikují provoz na několika tratích, a to zejména v Čechách. Zastaven musel být třeba provoz mezi Nepomukem a Pačejovem nebo Železným Brodem a Velkými Hamry. 

Zoo Liberec uvedla, že bude kvůli odklízení spadlých stromů v sobotu zavřená.

Dopravní nehody

V takových podmínkách je jen otázkou času, kdy dojde k dopravní nehodě. U Nového Města na Moravě přejela přes krajnici cisterna s mlékem. Hned dvě nehody se zase udály v Jihlavě, kde se v jednom případě srazila dvě auta, ve druhém osobní auto a autobus. Všechny tři nehody se naštěstí obešly bez zranění.

Největší nehodu řešili policisté v Moravskoslezském kraji. Na obchvatu města Frýdek-Místek se srazilo celkem deset aut.

Na místo nehody vyjely všechny jednotky integrovaného záchranného systému (IZS), které odklízely nabouraná vozidla. "Na místě jsou hlášena dvě lehčí zranění. Odhadnout čas zprůjezdnění je obtížné, nicméně dříve než v 11 hodin to nebude," sdělila v pátek mluvčí moravskoslezské policie Kateřina Kubzová.

Nebezpečná byla i situace na dálnici D1. Tam na 87. kilometru ve směru na Prahu blokoval dopravu v pravém jízdním pruhu kamion. Levý jízdní pruh byl při opatrném řízení průjezdný. Dálnice je také na velké části úseku přes Vysočinu pokrytá sněhem.

Související obsah

Velkou nehodu museli příslušníci IZS řešit v pátek ve Vyškově. Tam se na kruhovém objezdu v ulici Tržiště srazila hned tři auta. "Jeden z řidičů utrpěl lehké zranění. Celkovou škodu jsme předběžně vyčíslili na 170 tisíc korun," sdělila mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

V Jihočeském kraji zase už týden trápí hasiče spadlé stromy, které strhl vítr či silná vrstva námrazy. Nejvíce popadaných stromů řešili hasiči v sobotu, kdy jich na silnice napadlo 73, a to převážně na Prachaticku.

Déšť a tající sníh zvedal hladiny řek

Déšť a tající sníh nad ránem na několika místech republiky zvedly hladiny řek. Ve Středočeském kraji vystoupala na první stupeň povodňové aktivity (SPA) řeka Doubrava ve Žlebech. V Královéhradeckém kraji dosáhla 1. SPA Cidlina v Novém Bydžově a Jičíně a v Libereckém kraji Panenský potok v Pertolticích a Ploučnice v Mimoni.  


Na platnou výstrahu před silným větrem se můžete podívat zde:
Výstraha před silným a velmi silným větrem | Zdroj: ČHMÚ

​Výstraha před sněhovými jevy je k dispozici zde:

Výstraha před sněhovými jevy | Zdroj: ČHMÚ

Platí i výstraha před náledím. Na její rozsah se podívejte zde:

Výstraha před náledím | Zdroj: ČHMÚ

Sníh a ledovka komplikují i dopravu na Vysočině. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz