Počasí

Česko v sevření krutých mrazů. Nejkritičtější fáze zimy je tady

Varování meteorologů se naplňuje, rozpad polárního víru přihnal do Česka extrémní mrazy. Už v pondělí ráno teploty klesly hluboko pod nulu, na Šumavě bylo naměřeno -26 stupňů Celsia. Přinejmenším do středy platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může i sněžit.

Kolaps polárního víru vyvolaný stratosférickým oteplováním vytlačil studený vzduch nad střední Evropu. Po relativně teplých dnech je před Českem nejkritičtější část letošní zimy. "Budou to nejchladnější dny z celé zimy. Toto období většinou trvá poměrně dlouho a většinou je doprovázeno sněhovou pokrývkou," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Silně mrazivé bylo už pondělní ráno. "Nejnižší teploty hlásily horské oblasti. Na Šumavě na Pohoří a Horské Kvildě bylo -26 °C," informovala Honsová. Například v Praze teploty klesly na -8 stupňů, v Přibyslavy -12 stupňů, v Karlových Varech -12 stupňů nebo v Brně na -6 stupňů.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před silnými mrazy vydal i výstrahu. Ta platí od pondělního dopoledne do středečních 9:00 v částech Vysočiny a Jihočeského, Moravskoslezského, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje. V částech Libereckého, Olomouckého a Zlínského kraje stejná výstraha začne platit v pondělí ve 20 hodin a potrvá opět do středečních 9:00.

Výstraha před mrazy | Zdroj: ČHMÚ

​"Nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb," varuje ČHMÚ.

"Od západu se k nám bude nasouvat oblast vysokého tlaku vzduchu, kterou Němci nazvali jako Elisabeth. Převládat bude polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky," uvedla k pondělní předpovědi Honsová.

Související obsah

Od úterý do pátku bude počasí téměř totožné. Denní maxima se budou pohybovat mezi −3 až 4 stupni, v noci se propadnou na −5 až −10 stupňů, ojediněle až −15 stupňů. 

Rozpad víru zalomcoval s teplotami i před dvěma lety. "Tenkrát došlo k velmi výraznému kolapsu polárního víru a dny byly ledové, nejvyšší teploty nestoupaly nad bod mrazu," uzavřela Honsová.

Počasí o víkendu potrápilo Česko, vítr vyvracel stromy:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz