Zahraničí

Země v Turecku se stále otřásá. Při zemětřesení zemřelo přes 4 300 lidí

Série zemětřesení v Turecku a Sýrii si v pondělí vyžádala přes 4 300 životů. První otřesy přišly kolem čtvrté hodiny ráno, další pak chvíli před polednem. Podle odhadů může počet mrtvých dosáhnout až desítek tisíc. Stovky domů jsou srovnány se zemí. Otřesy měly sílu až 7,8 magnitudo. Češi v Turecku jsou podle ministerstva zahraničí v pořádku.

Zemětřesení o síle 7,8 magnituda začalo po čtvrté ráno místního času (dvě hodiny po půlnoci našeho), centrum otřesů bylo v hloubce 18 kilometrů, nedaleko města Gaziantep na jihovýchodě Turecka. Zasáhlo i sever Sýrie, informovala BBC

Ranní otřesy byly cítit až v Ankaře vzdálené zhruba 670 kilometrů, na Kypru či v Egyptě. Krátce po prvním mohutném otřesu následovalo několik dalších, slabších. Jeden měl sílu 6,7, další asi 6,4. V Gaziantepu zemětřesení také velmi silně poškodilo tamní hrad pocházející ještě z časů Římské říše.

Další zemětřesení oblast zasáhlo krátce před polednem. Epicentrum druhého zemětřesení, jehož síla opět přesáhla 7 magnitudo, leželo asi 100 km severně od města Gaziantep, konkrétně u města Elbistan. Zemětřesení zaznamenaly i seismogramy v Česku. Celkem lidé v Turecku pocítili během pondělí přes 40 zemětřesení.

Související obsah

Podle deníku Daily Mirror bylo v nejvíce zasažených tureckých provinciích zničeno kolem 5 000 domů. Počet obětí jenom v Turecku přesáhl 2 900 lidí. Dalších více než 15 000 bylo zraněno. Úřady ale očekávají, že počet mrtvých ještě vzroste. Celkové počty obětí v obou zemích už překonaly 4 300 mrtvých.

"Doufáme, že tuto katastrofu společně co nejdříve a s co nejmenšími škodami překonáme a budeme pokračovat v naší práci," napsal na twitteru k zemětřesení turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že záchranné složky pracují v zasažených oblastech naplno. Práci záchranářů ale ztěžují nízké teploty.

"Ministerstvo zahraničních věcí v tuto chvíli nemá informace, že by mezi zraněnými či oběťmi neštěstí byli čeští občané. Naše velvyslanectví v Ankaře je v kontaktu se skupinou Čechů, kteří se nacházejí v postižené provincii. Jsou v pořádku a náš zastupitelský úřad jim zajišťuje dopravu ze zasažené oblasti," sdělila k neštěstí pro TN.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Související obsah

Česko je podle Wernerové připraveno poslat na místo vyprošťovací týmy Hasičského záchranného sboru. Připravenost vyrazit potvrdili také přímo hasiči. "Máme připravený USAR tým pro zemětřesením zasažené Turecko. Reagujeme tímto na poptávku, kterou jsme ráno obdrželi, a hned začali předpřipravovat celý 68členný tým pro cestu," informovali na twitteru. Těsně před 10. hodinou dopolední pak Turecko českou nabídku přijalo.

Ohnisko zemětřesení
Ohnisko zemětřesení | Zdroj: Google Maps / TN.cz

​​Do pomoci se zapojují také české neziskové organizace. "Právě jsme uvolnili 1 mil. Kč z našeho Klubu přátel a vyhlašujeme SOS sbírku na pomoc lidem zasaženým ničivým zemětřesením v Turecku a v severní Sýrii," oznámila na twitteru organizace Člověk v tísni. Lidé mohou přispívat na účet 51945194/0300. Podle mluvčí Adriany Černé už zástupci organizace pomáhají také přímo na místě.

Pomoc Turecku přislíbila také Severoatlantická aliance a mezi zeměmi, které chtějí pomoci, nechybí ani válkou zmítaná Ukrajina. Dvě letadla se záchranáři je pak podle agentury TASS připraveno vyslat i Rusko.

Související obsah

Sýrie hlásí už přes 1 400 mrtvých. Mnoho obyvatel ale dál zůstává pod sutinami. Zřícené budovy jsou i v Aleppu, a dokonce v Hamá v centrální části Sýrie.

Právě sever Sýrie, který zemětřesení zasáhlo nejvíce, už několik let sužuje krvavá občanská válka. Centrální syrské úřady a záchranné složky tak nemají do oblasti přístup. V oblasti žijí také asi čtyři miliony uprchlíků, připomíná americká televize CNBC. Podle takzvaných Bílých přileb, tedy dobrovolných záchranářů, kteří na místě působí, je situace kritická.

Podle odhadů můžou počty mrtvých dosáhnout až desetitisíců. Například podle výpočtů německé společnosti Risklayer se mohou pohybovat v rozmezí 4 400 až 39 100.

Itálie vydala kvůli zemětřesení varování před tsunami. Varování se týkalo regionů na jihu Apeninského poloostrova a Sicílie. Po osmé hodině ráno bylo varování odvoláno. 

Turecko leží v jedné z nejaktivnějších zemětřesných zón na světě. V roce 1999 zahynulo při otřesech na severozápadě země na 18 tisíc lidí.

Zemětřesení bylo devastující, řekl velvyslanec ČR v Turecku Pavel Vacek:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz