Zahraničí

Obětí zemětřesení je přes 12 000. Turecký prezident vyhlásil nouzový stav

Záchranné práce po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii pokračují také ve středu. Pomoc komplikují zima, silný déšť i sněžení. Na některá odlehlá místa mají záchranáři problém se dostat. Turecký prezident vyhlásil nouzový stav.

Počet obětí pondělních zemětřesení překročil hranici 12 000. Přes 9 000 mrtvých a další desítky tisíc zraněných hlásí Turecko. Z trosek se podařilo vyprostit přes osm tisíc živých lidí. V Sýrii pak zahynulo více než 3 000 lidí. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se konečný počet obětí může pohybovat kolem 20 000, uvedla BBC.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v zasažených provinciích stav nouze. "Rozhodli jsme se jej vyhlásit, abychom umožnili rychlé provedení záchranný prací," citoval portál CNN hlavu státu. Po celé zemi je také vyhlášen státní smutek. Ve středu pak Erdogan na postižená místa dorazil osobně. Postupně by měl navštívit Kahramanmaras, Hatay a Pazarcik.

Související obsah

Záchranné práce komplikují zima, déšť a sníh. Zřícených budov jsou tisíce, postižená oblast rozsáhlá a poměrně hustě obydlená. Lidé často tráví noci venku a zahřívají se u ohňů. Otřesy poškodily silnice, mosty, tři letiště, nejde elektřina.

Země se v Turecku třásla i ve středu. Tato zemětřesení představují hrozbu nejen pro obyvatele Turecka a Sýrie, ale také pro záchranáře. Většinou jde o otřesy o síle přibližně 4 magnitudo, které se objevují napříč zasaženou oblastí.

Ohniska zemětřesení v Turecku
Ohniska zemětřesení | Zdroj: Google Maps / TN.cz

Na pomoc se sjíždějí záchranné týmy z celého světa. Podle turecké Agentury pro mimořádné události tam zamířilo více než 2 600 záchranářů z 65 zemí. Mezi prvními dorazily v pondělí večer do Adany dva letecké speciály s 69členným týmem českých hasičů a potřebným vybavením. Jeho úkolem bude vyhledávat přeživší v troskách.

Související obsah

V úterý ráno pak turecká armáda přepravila české hasiče letadly z Adany do těžce zasaženého Adiymanu. "Adiyman je velmi postižený, asi 30 % domů je tam poškozených. Jsme první zahraniční tým, který tam je, " řekl TN Live mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Největší nebezpečí pro záchranáře podle Kafky představují právě pozdější doprovodné otřesy, které můžou narušit statiku už tak poškozených budov. Podstatný je pro záchranáře také čas. "Po 48 hodinách po zavalení rapidně klesá možnost na úspěšnou záchranu lidí z trosek," dodává Kafka s tím, že studené počasí toto časové okno pro záchranu ještě zmenšuje.

Vybavení i mandát má český USAR tým na 10 dní. Po uplynutí této doby by se měli hasiči vrátit zpět na území České republiky. 

Byli jsme jedni z prvních, kteří poskytli pomoc přímo na místě, řekl mluvčí pražských hasičů Kavka:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz