Domácí

Pozor! K lidem se dostal vadný lék proti sraženinám. Nemáte ho doma?

Pozor! K lidem se dostal vadný lék proti sraženinám. Nemáte ho doma?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před jednou šarží léku Fraxiparine, která se dostala mezi pacienty. Odborníci u přípravku evidují závadu v jakosti. Lidé by stahovanou šarži neměli vůbec užívat.

Varování před šarží léku Fraxiparine vydal SÚKL v úterý. Přípravek lidé užívají k prevenci tvorby krevních sraženin v žilách nebo jejich léčbě. Jedná se o šarži číslo 8297.

Kvůli závadě v jakosti úřad lék stahuje z oběhu. "Důvodem je riziko přítomnosti prázdných stříkaček v balení," informoval na webu Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Související obsah

Lidé, kteří mají léčivý přípravek doma, by jej měli vrátit do kterékoliv lékárny. A to do 6. března 2023. Nejlepší je to však podle SÚKL přinést tam, kde lék dotyčný člověk koupil. Pacienti získají zpět doplatek v plné výši, a to i bez předložení účtenky.

"Riziko ohrožení u pacienta nelze vyloučit. Aby bylo riziko pro pacienty eliminováno, přistoupil držitel rozhodnutí o registraci ke stažení šarže, u které byla závada v jakosti zjištěna, a to až od pacientů," doplnil ústav.

V případě výskytu nežádoucích účinků po používání stahované šarže léčivého přípravku by lidé měli navštívit svého ošetřujícího lékaře. Je však potřeba situaci ohlásit také Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Lékaři čelí hněvu pacientů. Kvůli nedostatků léků musí hledat alternativy:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz