Zahraničí

Zemětřesení má přes 20 tisíc obětí. Šance na přežití v troskách rychle klesá

Od vypuknutí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii uplynulo ve čtvrtek nad ránem 72 hodin, po nichž naděje na přežití v troskách rapidně klesá. Obětí je v obou zemích dohromady přes 20 tisíc. Turecká vláda čelí kritice za pomalou pomoc. Syřané považují katastrofu za horší než letité válečné útrapy.

"Statisticky je čtvrtek dnem, kdy přestaneme hledat živé, to ale neznamená, že bychom měli přestat hledat," uvedl na základě údajů z minulých zemětřesení podle agentury AP profesor David Alexander z londýnské univerzity.

Turecko hlásí přes 17 000 mrtvých, Sýrie více než 3 000, tvrdí televize Sky News. Šance na přežití v troskách se každou hodinou zmenšuje, zvláště pro zraněné. Ke všemu mrzne, v oblasti kolem epicentra zemětřesení bylo v noci na čtvrtek kolem minus sedmi stupňů. Trpí i ti, co přežili. Nemají nic a zůstávají venku na mrazu bez jídla a pití. Podle odhadu humanitární organizace Save the Children postihlo zemětřesení 23 milionů lidí.

Související obsah

​Turecká vláda a především prezident Recep Tayyip Erdogan čelí vlně kritiky za pomalou a nedostatečnou pomoc, uvedla BBC. Svět obletěla fotografie muže, který drží za ruku dceru uvězněnou v troskách. Další rodina popisuje, jak si v zoufalství sama obstarala malý bagr, ale úředníci jim ho zakázali použít. Museli tak nechat příbuzné pod sutinami zříceného domu. Děsivé jsou příběhy lidí, kteří slyšeli zoufalé volání svých blízkých uvězněných v troskách, a to druhý den utichlo.

Prezident Erdogan ve středu navštívil některé z postižených oblastí a přiznal počáteční problémy, které zdůvodnil poničenými letišti, silnicemi a zimou. Podle něj není možné se na takovou katastrofu připravit a situace už je pod kontrolou.

Související obsah

​Kritici se však ptají, kde je přes čtyři a půl miliardy dolarů, které byly vybírány Erdoganovou vládou na zvláštní dani po zemětřesení v roce 1999 a měly jít na prevenci katastrof a rozvoj záchranných složek. Právě kritika minulého kabinetu za pomalý a nedostatečný postup po zemětřesení před necelými 24 lety vynesla Erdogana k moci. Podle analytiků by mu to samé mohlo naopak zlomit vaz v nadcházejících květnových volbách.

Turecký prezident vyhlásil v deseti provinciích tříměsíční výjimečný stav, vláda pak kvůli "provokatérům" omezila přístup na sociální sítě, které však mnozí používají ke komunikaci se záchranáři.

​Zatímco v Turecku se k desetitisícům místních záchranářů přidaly záchranné týmy z více než dvaceti zemí včetně Česka, situaci v Sýrii komplikuje letitá občanská válka. Část zasaženého území ovládají povstalci proti autokratickému režimu podporovanému Ruskem. Povstalecké území včetně města Idlib je po zničení přístupové cesty z Turecka zcela odříznuto od jakékoliv pomoci. V Idlibu přitom zahynula polovina obětí hlášených ze Sýrie, tj. 1 500. Podle syrských lékařů je situace horší než během válečných masakrů.

O středeční katastrofální situaci v Turecku a Sýrii jsme psali zde.

Po zemětřesení jsou Turecko a Sýrie v humanitární krizi. Pomoci můžete i vy:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz