Domácí

ČEZ chce po Gazpromu miliardu korun kvůli omezení dodávek plynu

Polostátní firma ČEZ se rozhodla zahájit arbitráž vůči ruskému dodavateli zemního plynu Gazprom. Má jít o náhradu škod způsobených omezením dodávek plynu v loňském roce.

Přibližně jednu miliardu korun žádá v mezinárodní arbitráži česká polostátní energetická firma ČEZ po ruské firmě Gazprom. Chce se tak domoci peněz, o které přišla kvůli omezení dodávek plynu z Ruska. Možnost, že k tomuto kroku ČEZ sáhne, naznačil jeho ředitel Daniel Beneš už na podzim loňského roku.

Arbitráž podle interní zprávy společnost formálně zahájila ve středu 8. února. Řízení podle pravidel Mezinárodní obchodní komory proběhne v Ženevě a o jeho výsledku rozhodne tříčlenný tribunál.

Související obsah

Omezení dodávek plynu Gazprom zdůvodňoval technickými problémy, podle mnohých politiků, včetně například německého ministra hospodářství Roberta Habecka, šlo ale o politicky motivovaný čin s cílem vyvinout tlak na Evropské země podporující Ukrajinu v boji proti Rusku, aby této podpory zanechaly.

Že skutečně šlo jen o záminku, naznačují také videa, která Gazprom v souvislosti s omezením dodávek zveřejnil a která predikovala příchod "doby ledové" do Evropy.

Rusko dál utahuje kohouty. Gazprom opět sníží dodávky plynovodem Nord Stream 1 (26. 7. 2022):

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz