Domácí

Brno přišlo o legendu. Zemřela jedna z největších znalkyní hantecu

Brno přišlo o legendu. Zemřela jedna z největších znalkyní hantecu
Zemřela znalkyně hantecu Marie Krčmová | Zdroj: Profimedia

Moravská metropole musí dát sbohem jedné ze svých nejvýznamnějších osobností v oblasti jazykovědy. Zemřela lingvistka a emeritní profesorka Masarykovy univerzity Marie Krčmová, která se podrobně zabývala brněnským nářečím zvaným hantec.

Hantecem Marie Krčmová vládla podobně jako bavič Franta Kocourek. Patřila mezi odbornice na fonetiku, dialektologii a stylistiku. V pondělí vydechla naposledy, bylo jí 82 let.

O smutné zprávě informovala Masarykova univerzita, kde Krčmová v minulosti vedla jazykovědný ústav na Filozofické fakultě. 

"Profesorka Krčmová se narodila na Štědrý den roku 1940, a tím trochu narušila klidnou přípravu Vánoc v rodině univerzitního profesora a významného literárního vědce Josefa Hrabáka. Jinak ale svým rodičům i svému okolí přinášela jen radost až do konce svých dnů," vzpomíná na ni její nástupce Ondřej Šefčík.

Související obsah

V roce 1988 získala docenturu, o deset let později se stala profesorkou českého jazyka. Přestože titul emeritní jí přidělili už v roce 2009, na výuce se podílela až do posledních chvil svého života.

Krčmová byla držitelkou zlaté medaile Masarykovy univerzity, Ceny města Brna a řady dalších ocenění. "Rozloučení se uskuteční v pátek 17. března 2023 ve 13:15 hod. v obřadní síni krematoria města Brna, Jihlavská 1," oznámila Masarykova univerzita.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz