Domácí

Poslanců o půlku méně, Senát zrušit úplně. Češi chtějí očesat parlament

Poslanců o půlku méně, Senát zrušit úplně. Češi chtějí očesat parlament
Jednání Poslanecké sněmovny | Zdroj: TV Nova

Německo bude mít od příštího volebního období méně poslanců. Ze současných 736 se jejich počet sníží na 630, odhlasovali v pátek vládní zákonodárci. Čtenáři TN.cz by ztenčili i českou Poslaneckou sněmovnu, Senát by dokonce zrušili úplně.

Téměř 22 tisíc čtenářů TN.cz si myslí, že počet členů Poslanecké sněmovny by se měl snížit. Momentálně sedí v dolní komoře 200 zákonodárců. Expremiér Andrej Babiš (ANO) v minulosti navrhoval, že by jich mohlo být jen 101.

Výsledky ankety k 19. 3. 2023 ve 14 hodin | Zdroj: TN.cz

​V případě Senátu, sboru o 81 lidech, by někteří zašli ještě dál. Přes 18 tisíc hlasujících se domnívá, že by se horní komora měla zrušit. Legislativní funkci by pak plnila jen Sněmovna.

Výsledky ankety k 19. 3. 2023 ve 14 hodin | Zdroj: TN.cz

O více než stovku poslanců bude od roku 2025 tenčí německý zemský sněm. V pátek o tom rozhodli vládní zákonodárci, kteří drží v parlamentu většinu.​

Související obsah

​Ze současných 736 se komora smrskne na 630 lidí. A omezení bude trvalé. Dosud platilo, že počet poslanců kolísal podle výsledků stran ve volbách. Nejméně jich muselo být 593, kvůli volebnímu systému se dvěma hlasy a vyrovnávacím mandátům ale byl počet pravidelně vyšší. 

V zahraničí na své platy politici tak hákliví nejsou. Sahají na ně běžně:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz