Počasí

El Niño nabírá na síle. Vedra mohou vyvolat totální kolaps

Vedro v ulicích
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Nástup teplé fáze jižní oscilace zvané El Niño neznepokojuje jen meteorology, ale i finančníky. Extrémní oteplení, které odborníci předpovídají, může vyjít globální ekonomiku draho. Smrsknout by se mohla v následujících letech až o 88 bilionů korun.

Ekonomové se obávají kolapsu světového hospodářství kvůli růstu teplot. Ten má nastat kvůli klimatickému jevu El Niño, který v příštích měsících vystřídá svůj studený protějšek zvaný La Niña. Píše o tom list Washington Post.

V nejbližších letech by podle odborníků mohla globální ekonomika přijít o čtyři biliony dolarů, v přepočtu téměř 88 bilionů korun. A pokud se oteplování nepodaří lidstvu zastavit, do konce 21. století zchudne o dalších 84 bilionů dolarů. To jsou bezmála dva triliony korun.

Související obsah

Není to jen o zvýšení průměrné teploty na planetě jako takové, ale zejména o průvodních katastrofách. Vědci k tomu dospěli ve studii publikované v magazínu Science ve čtvrtek. Hospodářství přijde o peníze kvůli vlnám veder, zničujícím požárům, povodním nebo hurikánům. 

"Skutečnost, že události spojené s proměnami počasí jsou tak nákladné, nás překvapila. Způsobují trvalé zpomalení ekonomického růstu, může to trvat pět, nebo dokonce deset let. A to je teď před námi," upozornil vedoucí studie Chris Callahan.

Experti vycházejí i z dat z minulosti. Za posledních 60 let udeřilo El Niño nejintenzivněji v letech 1982 až 1983 a 1997 až 1998. Světová ekonomika se pak propadla o více než čtyři biliony dolarů (88 bilionů korun), respektive o téměř šest bilionů (přes 130 bilionů korun). "Věděli jsme, že El Niño je nákladné. Ale přišli jsme na to, že mnohem víc, než jsme předpokládali," podotkl Justin Mankin, spoluautor studie.

Související obsah

"Klimatická rizika až příliš ovlivňují energetický a dopravní sektor. Ekonomiku to poničí na několika frontách. Na proměny klimatu nejsme téměř připravení, ačkoliv se o nich neustále mluví," dodal Mankin.

Jak zjistili meteorologové z odborného portálu Severe Weather, nástup El Niña má přijít nejpozději koncem léta. Počasí pak může ovlivňovat mnohem déle, než bylo v minulosti obvyklé. Teplá fáze jižní oscilace by se mohla natáhnout až na čtyři roky.

Silné bouřky a lijáky. Dovolenou v Chorvatsku a Itálii komplikuje počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz