Zahraničí

V Rusku se má chystat převrat. Už to začalo, tvrdí bývalý Putinův agent

V Rusku se má chystat převrat. Už to začalo, tvrdí bývalý Putinův agent
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

V Kremlu se schyluje k nelítostnému boji o moc. Podle bývalého člena tajné služby FSB a vůdce separatistů z Doněcku Igora Girkina už šéf žoldnéřů z Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin započal pokus o převrat.

"Byl zahájen pokus o převrat," prohlásil na videu ruský nacionalista, kterého v roce 2014 zbavili proruští povstalci na Ukrajině všech funkcí. Údajně kvůli nátlaku Kremlu, upozornil deník Bild.

Prigožinův boj o moc zatím začal podle Girkina jen mediálně. "De facto otevřeně vyhlásil válku části armády a státu," upozornil. Již koncem léta by se podle něj mohla dramaticky změnit situace v Kremlu.

Prigožin dlouhodobě kritizuje ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. "Kde je reakce našich ozbrojených sil, našeho státu na urážky celé ruské armády?" ptá se Girkin.

Související obsah

"Neslyšel jsem wagnerovce přísahat, že nebudou bojovat s ruskou armádou," řekl Girkin. "Může vyrazit i proti ruským jednotkám," dodal.

Girkin a Prigožin bojují mezi proválečnými politiky o vliv, napsal už dříve deník The Kyiv Independent.

Loni v listopadu Girkina soud v Haagu v jeho nepřítomnosti odsoudil k doživotí za sestřelení letu MH17 malajsijských aerolinek. Ten byl sestřelený v roce 2014 nad Donbasem. Zemřelo při tom všech 298 lidí na palubě.

​Putin musel mít při projevu zavřené oči. Bez pultíku by spadl:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz