Zahraničí

ANKETA: Varovný nápis bude na každé cigaretě. Opatření zpřísňuje první země

ANKETA: Varovný nápis bude na každé cigaretě. Opatření zpřísňuje první země
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Varovné nápisy o škodlivosti kouření už nebudou jen na krabičkách. Kanada je bude tisknout i na každou cigaretu zvlášť. Podobné opatření ještě nikde jinde neexistuje.

Čeští kuřáci znají nápisy a obrázky na krabičkách, v Kanadě se rozhodli jít ještě dál. Od 1. srpna budou tisknout varování i na jednotlivé cigarety, píše CNN.

Při každém potahu se tak lidé budou muset dívat na hlášky jako "jed v každém vdechnutí", "tabákový dým škodí dětem" a "cigarety způsobují rakovinu".

"Díky tomuto odvážnému kroku se zdravotní výstrahy stanou prakticky nepřehlédnutelnými," řekla tajemnice kanadského ministerstva zdravotnictví Carolyn Bennettová. V zemi každoročně v souvislosti s užíváním tabáků zemře 48 tisíc lidí.

Související obsah

Opatření je podle ní důležité i proto, že část mladých lidí se ke kouření poprvé dostává tak, že jim někdo nabídne jednu cigaretu, ne celý balíček. Kanada se v roce 2000 stala první zemí na světě, která nařídila na krabičky tisknout fotky s následky kouření, připomněla BBC.

Počet kuřáků v Kanadě za posledních 20 let klesá. V současnosti kouří asi 13 procent obyvatel a vláda chce tohle číslo do roku 2035 snížit na pět procent.

Varování na cigaretách chce výhledově zavést i Velká Británie, Evropská unie o tom zatím neuvažuje.

Rakovina plic patří k největším zabijákům Čechů. Škodí hlavně kouření:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz