Domácí

Odbory, podnikatelé a ministerstvo chtějí změny minimální mzdy. Odvíjela by se od průměrné

Metaři
Metaři | Zdroj: Profimedia

Výše minimální mzdy bude vycházet z té průměrné. Poměr, podle jakého se bude počítat, zatím známý není. Na postupu se ale shodli odboráři a podnikatelé s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Minimální mzda by měla v Česku dosahovat alespoň padesáti procent té průměrné. Žádná dohoda, která by to určila, zatím na světě není. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se ale ohání evropskou směrnicí o minimální mzdě, podle které by to tak být mělo.

"Záležet bude na výpočtovém základu, který se vždy objevuje v predikci ministerstva financí na následující rok,“ říká pro TN.cz Středula.

Související obsah

​"Nyní se pohybujeme mezi 45 a 50 procenty. My chceme 50 a zaměstnavatelé samozřejmě 45 a teď bude záležet, na čem se dohodneme," upřesňuje odborářský šéf s tím, že další jednání budou pokračovat.

Podle něj bylo ministerstvo práce na středečním jednání o minimální mzdě zastoupeno náměstky a kromě představitelů odborů byl zastoupen rovněž Svaz průmyslu a dopravy.

Výsledná dohoda by podle odborářského šéfa měla do budoucna počítat také s nečekanými událostmi jako je například vysoká inflace, kterou zažíváme nyní.

 Odbory jsou připraveny k celorepublikové stávce. Předvojem má být série protestů (30. 5. 2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz