Napřímo

Stanjura by měl rezignovat, myslí si Schillerová. Státní rozpočet je prý nereálný

Vláda vzbudila obrovské očekávání a co je výsledkem? Daňový balíček. To tvrdí exministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle které je selhání hlavně na straně současného lídra resortu financí Zbyňka Stanjury (ODS). Východisko vidí v jeho rezignaci.

V diskuzním pořadu Napřímo se bývalá ministryně financí Alena Schillerová opřela do současného vedení ministerstva. Lídr resortu financí Zbyněk Stanjura si podle ní "dovolil něco, co si nedovolil žádný ministr financí, ať byl z jakékoliv strany".

Problém podle Schillerové spočívá zejména v rozpočtu. "Sestavil rozpočet, který je založen na účetních tricích, na podvodech," řekla ostře Schillerová. "Tam je reálný podvod, kdy si přimaloval z modernizačního fondu 50 miliard do příjmu, které nikdy nepřijdou," vysvětlovala.

​"To je prostě prachsprostá lež," pokračovala. V rozpočtu podle ní chybí i 15 miliard z valorizace důchodů a další věci. Reálný rozpočet se tak prý pohybuje v mnohem vyšší částce, než je 295 miliard. 

Související obsah

Premiér Petr Fiala (ODS) má teď podle Schillerové jedinou možnost. "Odvolat ministra Stanjuru a omluvit se celému národu a začít to dělat poctivě, protože tohle je fakt katastrofa," zhodnotila bývalá ministryně financí.

Opozice prý proto chce o konsolidačním balíčku, který má státní kase podle vlády ulevit, ještě jednat. Ačkoliv spacák si prý do Sněmovny znovu vzít neplánuje, ani tentokrát to zřejmě nebude mít rychlý spád.

Související obsah

"Určitě jim to nedáme zadarmo, chceme o tom dlouze debatovat, protože nám vadí z principu zvyšování daní," uvedla Schillerová. ​To je totiž přesně to, co podle exministryně vláda konsolidačním balíčkem udělala.

"Je to jenom klasické zvýšení daní. Když se podíváte do toho daňového balíčku, tak tam nejsou žádné úspory," tvrdí. Za jedno je prý i s bývalým prezidentem Milošem Zemanem, a to v tom, že "tento balíček naštve úplně všechny a nepřinese to, co vláda slibuje".

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz