Domácí

Vláda chce regulovat práci na dohodu. Lidi tím připraví o část výdělku

Vláda chce v rámci úspor začít výrazně regulovat možnost přivýdělku na brigádách. Lidé pracující na dohody o provedení práce si budou moci vydělat s daňovým zvýhodněním mnohem méně peněz než doposud. Takzvané dohody vyjdou dráž i zaměstnavatele.

Práce na dohodu se nejčastěji využívá u přivýdělků nebo zkrácených úvazků a pracující jsou daňově zvýhodněni. To se nezamlouvá vládě. "Mnoho lidí a mnoho firem ten institut využívá k tomu, že vlastně nahrazuje standardní pracovní poměr," tvrdí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V současné době platí, že příjem brigádníka je osvobozen od placení sociálního pojištění v případě, že jeho výše nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc. Brigádník si tak může měsíčně vydělat v podstatě neomezenou sumu, pokud pracuje pro více zaměstnavatelů a u žádného z nich tuto částku nepřekročí. Vláda ale chce nastavit dva přísnější limity, po jejichž překročení vznikne povinnost platit sociální pojištění.

Související obsah

Pokud brigádník bude pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele, výše jeho příjmu nesmí překročit hranici 25 % průměrné mzdy. U více zaměstnavatelů pak celkovou výši 40 % průměrné mzdy. Brigádníkům ale podle nových pravidel vznikne také nárok na dovolenou.

Hranice pro odvádění sociálního pojištění
Hranice pro odvádění sociálního pojištění | Zdroj: TV Nova

"Ten limit je nastaven velmi nízko, takže to prodraží dohody, které jsou často jediným způsobem, jak řešit výkyvy poptávky. Ve zdravotnictví a v sociálních službách by to byl obrovský problém," kritizuje ale návrh ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Náklady na brigádníka navíc podle odhadů zaměstnavatelů vzrostou zhruba o třetinu. "Hází nám další klacek pod nohy. Ten institut dohody o provedení práce byl prostě na určité věci lepší – zejména ve službách. My jsme s ním neměli žádný problém, zaměstnanci s tím neměli problém," tvrdí podnikatel Luboš Kastner.

Dohody o provedení práce se nově budou evidovat v centrálním registru. Podle Jurečky ale už tak přetíženým úředníkům práce nepřibude. "Žádné připomínky z praxe, že by to znamenalo nějaký nárůst administrativy, jsme nezaznamenali. Stejně tak i na straně ČSSZ, která toto bude realizovat, nepočítáme, že by to měla být nějaká další komplikace," tvrdí Jurečka.

Související obsah

Podle Prouzy ale ministr neříká tak úplně pravdu. "Výrazně to navýší byrokracii. Najednou se bude muset něco někam reportovat. Není jasné, když má někdo dohodu třeba u tří zaměstnavatelů, kdo bude ten, který bude doplácet," vyjmenoval nejasnosti. 

Podle Vladislava Minčiče z Hospodářské komory navíc může hrozit, že se lidé přesunou do takzvané šedé ekonomiky. "Hospodářská komora pochopitelně rozumí snaze vlády vybrat do státního rozpočtu nějaké peníze navíc, ale může se stát, že ty dohody nebudou v praxi tak hojně uzavírány a že skutečně někteří zaměstnavatelé dají za práci peníze raději jen tak na ruku," prohlásil.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz