Domácí

MAPY: Česko čeká komáří peklo. Dotěrnému hmyzu se jen tak nevyhnete

Komár
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Počasí v posledních dnech vyhovuje komárům a jejich aktivita bude vysoká. Zatím je sice mírná, v úterý a ve středu však bude růst. Ve většině České republiky se tomuto hmyzu nevyhnete.

Ještě v pondělí byla aktivita komárů mírná, střední aktivitu tohoto hmyzu zaznamenali spíše na jihu Čech a skoro na celé Moravě. Další dny to bude horší, odhalují mapy, které připravil Český hydrometeorologický ústav.

Už v úterý bude aktivita komárů růst a potkat je budete moct po celém Česku. Nejhorší bude situace na Ostravsku a jižní Moravě, naopak nejlepší na západě Čech.

Ve středu už se nejspíše komárům nevyhnete. Vysoká míra jejich aktivity bude na jižní Moravě, Ostravsku, Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. 

Související obsah

"Vývoj komárů je ovlivněn počasím, zejména teplotou a vlhkostí, po celou dobu vývoje jedinců," poznamenali meteorologové. Optimální je pro ně teplota 15 až 28 stupňů Celsia. Více létají také, když je vyšší vzdušná vlhkost.

Jih Moravy potrápili komáři už v polovině května. Mohly za to dubnové deště, které zaplavily lužní lesy, a vytvořily tak vhodné podmínky pro rozvoj komáří populace. 

"Bude jich hodně, budou totiž vznikat louže a zároveň bude teplo. Právě kombinace vysoké vlhkosti a tepla je pro jejich množení ideální," řekla rosnička TV Nova Dagmar Honsová. "Při prudkém dešti ale moc létat nebudou," dodala.

Konec štípanců od komárů. Vědci vynalezli nový typ přírodního repelentu:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz