Zajímavosti

Máte stále studené ruce a nohy? Může jít o příznak vážného onemocnění

Studené ruce a nohy
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Podzim už klepe na dveře a teploty venku budou postupně klesat. Studené ruce a nohy v tomto období nejsou ničím neobvyklým. Pokud však chlad nepolevuje v končetinách ani doma, měli byste zbystřit. Podle lékařky může jít totiž o příznak rakoviny.

Přestože počasí tomu ještě neodpovídá, už v sobotu odstartuje astronomický podzim. A podle meteorologů půjdou teploty dolů. Brzo tedy vytáhneme teplejší oblečení. Neustále studené ruce a nohy i navzdory tomu, že jste doma v teple, však mohou značit vážný problém, píše portál Mirror.

Podle lékařky Deborah Leeové právě lidé s rakovinou mívají zvýšenou citlivost na chlad. "U zdravého člověka mechanismy udržují tělesnou teplotu mezi 36,5 až 37 °C. Je to důsledkem činnosti mitochondrií uvnitř každé buňky, které produkují energii pro organismus. V rakovinných buňkách je narušen mechanismus produkce energie," citoval portál Express Leeovou.

Související obsah

Právě to může vést k symptomu známému jako dysestézie (pozn. red. neurologická porucha, která se vyznačuje oslabením nebo změnou citlivosti smyslů, pocity mohou být i bolestivé). Příznak se navíc může objevit i u pacientů s rakovinou, kteří už podstupují chemoterapii.

"Chemoterapie může způsobovat únavu, dehydrataci či anémii. To vše může vést ke skutečnosti, že člověk s rakovinou pociťuje chlad," doplnila Leeová.

Studené ruce a nohy však nemusí nutně značit závažný problém. Podle amerických odborníků je třeba znát také další příznaky rakoviny. Mezi ně řadí například únavu, ztrátu nebo zvýšení hmotnosti přibližně o čtyři kila nebo více bez jakéhokoliv známého důvodu, potíže s polykáním, nevolnost, zvracení, otoky, bezdůvodnou bolest nebo různé kožní problémy.

V případě jakýchkoliv změn stolice nebo při močení je potřeba také zbystřit. Příznakem bývají i problémy se zrakem nebo sluchem, bolesti hlavy, horečka i noční pocení. Experti proto doporučují veškeré zdravotní potíže řešit co nejdříve se svým lékařem.

Rakovina je stále častější u mladších lidí. Více se dozvíte v následující reportáži (7/2023):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz