Zpravodajství

Zákon komplikuje povolení ke stavbě, MMR to odmítá

Zákon komplikuje povolení ke stavbě, MMR to odmítá
Zdroj: TV Nova

Do ostrého sporu se dostává Ministerstvo pro místní rozvoj a stavební úřady. Ministerstvo obvinilo úředníky z toho, že bojkotují nový stavební zákon. Podle něj mají vyřizovat za stavebníky všechna povolení potřebná ke stavbě. Úředníci se ale brání tím, že v zákoně nic takového nestojí a navíc ani není v jejich silách to zajistit.

Spousty potvrzení, razítek a jednání na úřadech. Kdo se ještě před rokem rozhodl stavět, musel většinou podstoupit úplné martyrium. Změnit to měla novela stavebního zákona. "Pro stavebníka jako takového se situace určitě zjednoduší," říkali tehdy úředníci.

Jenže jak se ukazuje, situace je úplně jiná. V mnoha případech je teď sice možné stavět jen na takzvané ohlášení, je tu ale jeden podstatný háček. "Bohužel pouhé ohlášení je složitější než bývalé stavební povolení," říká starosta obce Kelč Stanislav Pitrun.

Výměna oken, nebo postavení nového plotu teď často znamená několika měsíční běhání po úřadech. Milan Plesar, mluvčí stavebního úřadu v Otrokovicích říká: "Drobné stavby které dříve nevyžadovaly, povolení dnes tohle to povolení vyžadují." Dodal, že požadují vyjádření dalších různých institucí.

Že je zákon nedokonalý ministerstvo ví. Problém je ale údajně jinde. Náročnější papírování prý mají nově dělat stavební úřady a ne stavebník. "Úředník už není ten, kdo říká, přineste mi to či ono, ale je ten, kdo si musí zajistit podklady," říká Petr Pávek, náměstek ministra pro místní rozvoj. Podle některých to zákon ale neříká a ministerstvo nemá pravdu.

Ministerstvo prý hodlá tlačit na stavební úřady aby změnily svůj přístup. Těm, kteří tam neuspějí radí stěžovat si u krajského úřadu. Pokud to nepomůže, klidně i na ministrstvu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz