ČSÚ

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

HDP meziročně kleslo

Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 0,4 procenta. Mezičvrtletně se nezměnil. Ve svém odhadu to v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Pokles HDP byl podle statistiků ovlivněn zejména nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, naopak pozitivně působila zahraniční poptávka.

Krátká zpráva

V ubytování převažuje domácí turismus, zahraničních hostů ale přibylo

Jen za první čtvrtletí se v Česku letos ubytovalo 3,8 milionu hostů. O rekordních 2,1 milionu z nich se zasloužila domácí turistika a z ciziny přicestovalo 1,7 milionu nocležníků. „Počet zahraničních návštěvníků se zvýšil bezmála o 90 procent,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky Českého statistického úřadu.

Krátká zpráva

Inflace zvolnila. Je nejnižší od loňského dubna

Tempo inflace v Česku zpomalilo. Ceny v obchodech stouply v porovnání s loňskem o 15 %. Ještě v únoru meziroční inflace dosahovala 16,7 %. Klesla tak o 1,7 procentního bodu a je nejnižší od loňského dubna. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Krátká zpráva

Reálná mzda klesla téměř o deset procent. Snížila se počtvrté v řadě

Další reálný pokles průměrné mzdy zaznamenal Český statistický úřad ve třetím čtvrtletí roku 2022. Došlo k tomu i přesto, že se průměrná hrubá měsíční mzda zvedla o 6,1 procenta oproti stejnému období v loňském roce. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 17,6 procenta, reálně tak mzda klesla o 9,8 procenta, informoval ČSÚ. Jde tak o stejný pokles jako ve druhém čtvrtletí. Celkem klesla průměrná mzda již počtvrté v řadě.

Krátká zpráva

Ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 procenta, meziročně o 3,7 procenta. V tiskové zprávě o tom informoval Český statistický úřad. "Celkové výdaje na konečnou spotřebu klesly mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Výdaje domácností se mezičtvrtletně snížily o 0,1 procenta. Pokles nastal především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby. K poklesu došlo i u výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí, které mezičtvrtletně klesly o 0,4 procenta," okomentoval údaje ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Krátká zpráva

Nezaměstnanost v Česku za březen klesla

Podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla za březen míra nezaměstnaných ke 2,4 procenta. Oproti loňsku to je snížení o 1,1 procenta. "Vidíme, že situace na českém trhu práce byla stabilizovaná, nezaměstnanost v březnu dokonce mírně klesla," uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.