NKÚ

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Ministerstvo kultury plýtvalo penězi na ochranu památek, tvrdí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad odhalil velké problémy s hospodařením na ministerstvu kultury. Resort v letech 2019 až 2022 přerozdělil přes 2,6 miliardy korun mezi 7 457 projektů na ochranu památek. U řady z nich ale nebyly stanoveny cíle. Nedá se tak zjistit, jestli státní dotace přinesla pozitivní výsledky a nebyla pouhým plýtváním. Kvůli tomu, že stát rozděloval menší množství peněz do co největšího počtu projektů, se tak prodlužovaly opravy u památek, kde byly dotace skutečně potřeba, tvrdí NKÚ.

Krátká zpráva

Civilní ochrana je v katastrofálním stavu. Chybějí masky i kryty, varuje NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil zásadní nedostatky v systému české civilní ochrany. Chybí podle něj kryty, ochranné obleky i plynové masky. Za nedostatečnou úřad označil také informovanost obyvatelstva. Kontrola se týkala peněz vynaložených v letech 2015 až 2021. Ministerstvo vnitra se ale brání, že situace není tak špatná. "Nejvyšší kontrolní úřad prostřednictvím hodnocení použití peněžních prostředků státního rozpočtu velmi necitlivě popisuje jednu ze strategických částí bezpečnostního systému. Tímto velmi úzkým pohledem pak zbytečně snižuje důvěru občanů ve stát," tvrdí ministerstvo. Některé závěry úřadu pak označilo za subjektivní a nepodložené.

Krátká zpráva

NKÚ: Česko nemá systém na ochranu měkkých cílů

Česká republika není podle Nejvyššího kontrolního úřadu dostatečně připravena na obranu proti teroristickým útokům. Chybí zde komplexní systém ochrany měkkých cílů. NKÚ zjišťoval, jak ministerstva vnitra, kultury a zdravotnictví rozdělila v letech 2016 až 2021 prostředky, které měly k ochraně pomoci. "Ministerstva tak například neznají počet měkkých cílů, u nichž došlo ke zvýšení jejich ochrany," uvedl úřad. Ohrožené jsou tak nadále nemocnice, školy, veřejná prostranství nebo kulturní zařízení.

Krátká zpráva

Chyby v hodnotě 775 milionů. NKÚ kontroloval účetnictví ministerstva zahraničí

Chyby dosahující hodnoty 775 milionů korun našel Nejvyšší kontrolní úřad v účetnictví ministerstva zahraničí za rok 2020, kdy v jeho čele stál Tomáš Petříček (ČSSD). Největší podíl nese jedna chyba v hodnotě 724 milionů korun. "MZV vykazovalo podíl na vkladu do nadačního fondu jako svůj dlouhodobý majetek. Nadační fond však v souladu se svým posláním generoval dlouhodobě ztráty z důvodu postupného poskytování prostředků zejména na konkrétní projekty," uvedl NKÚ v tiskové zprávě.