Válka na Ukrajině

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Zelenskyj mění ministra obrany

Oleksij Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, informuje agentura AFP. Na klíčovém ministerském postu ho střídá dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov odstupuje krátce po propuknutí korupčního skandálu. V ukrajinské vládě převezme jinou funkci. K výměně dochází před očekávanou rozsáhlou ruskou ofenzivou.

Krátká zpráva

Embargo na ruskou ropu vstoupilo v platnost

Zákaz námořního dovozu ruských ropných produktů, včetně dieselových paliv, začal v neděli platit. Současně vstupuje v platnosti zastropování jejich cen na maximálně 100 dolarů (asi 2 200 korun) za barel. Opatření má omezit příjmy Ruska a jeho schopnost vést válku na Ukrajině, upozornila agentura DPA.

Krátká zpráva

USA plánují další balíček pomoci Ukrajině ve výši 2,2 miliardy dolarů

Podle několika amerických představitelů se očekává, že USA oznámí nový bezpečnostní balíček pro Ukrajinu v hodnotě přibližně 2,2 miliardy dolarů, informuje CNN. Poprvé bude zahrnovat rakety s doletem 90 mil. Balíček nebude zahrnovat dlouho žádanou střelu ATACMS s doletem přesahujícím 200 mil, neboť USA se obávají, že by mohla být použita k zasažení cíle hluboko v Rusku. Součástí balíčku bude také munice pro dělostřelectvo, raketomety HIMARS i podpůrné systémy a vybavení pro raketový systém Patriot.

Krátká zpráva

Středisko pro stíhání ruských zločinů vznikne v Haagu

V nizozemském Haagu začne fungovat mezinárodní středisko pro stíhání ruských zločinů spáchaných na Ukrajině. Ve čtvrtek to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Kyjeva. Kdy přesně se tak stane, ale neřekla.

Válka na Ukrajině

Ukrajina vs. Rusko: Nejnovější zprávy o válečném konfliktu

Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Sledujte nejnovější zprávy o válečném konfliktu na Ukrajině. Články, mapy, rozhovory, videa, statistiky. 

Ruská armáda ve čtvrtek 24. února 2022 časně ráno provedla invazi na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu akci označil za speciální vojenskou operaci, Ukrajina i západní svět ji ale vnímají jako válečný konflikt a hrozbu pro celý demokratický svět. 

Ukrajina není členem NATO ani Evropské unie, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přesto volá po jejich podpoře a zásahu. EU, USA i další západní země včetně obvykle neutrálního Švýcarska zatím nejdou proti Rusku cestou odvetné vojenské akce, chtějí konflikt zastavit prostřednictvím tvrdých ekonomických sancí, které vyvolaly masivní pád ruského rublu. Západní země okamžitě zareagovaly také hmotnou a finanční podporou i nabídkou humanitární pomoci pro migranty ze země. Během prvního týdne zemi opustilo 1,5 milionu uprchlíků, odešli zejména do Polska, azyl nabídla desítkám tisíc Ukrajinců i Česká republika.

Válečný konflit zasáhl například města Kyjev, Oděsa, Dnipro nebo Charkov, raketové útoky ale byly vedeny i na jadernou elektrárnu. Putin za původce války označuje Ukrajinu, tvrdí, že jeho armáda pouze chrání zájmy místního proruského obyvatelstva a brání se hrozbě, která má z Ukrajiny přicházet. Jeho verzi věří i řada Rusů, odkázaných pouze na zmanipulovaná proputinovská média. Proti ruské propagandě a mediálním lžím se aktivně zapojili i světoví hackeři včetně Anonymous

Jak můžete Ukrajině pomoci i vy?

Jak na válečný konflikt ekonomicky doplatí Češi?

Mohou odejít Češi bojovat na Ukrajinu?

Hrozí, že Putin rozpoutá jadernou válku?

Může Rusko napadnout i další země?

Co může ukrajinsko-ruskou válku ukončit?