Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.4. 2017 11:40
komplikace na cestě k moři

Cesta do Chorvatska bude peklo! Zavádí přísné hraniční kontroly

Policejní kontrola - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Hraniční kontrola (ilustrační foto)

Země Evropské unie ode dneška zpřísňují hraniční kontroly se státy, které nejsou členy schengenského prostoru. Celní kontroly mají zajistit větší bezpečnost, a to především v souvislosti s uprchlickou krizí a terorismem. Čechů se nejcitelněji dotknou kontroly na hranicích Slovinska a Maďarska s Chorvatskem.

Pokud se letos chystáte na dovolenou do Chorvatska, obrňte se notnou dávkou trpělivosti. Nově zavedená pravidla na hranicích totiž mohou výrazně prodloužit cestu k Jadranu. Doposud nebyli lidé ze zemí EU při odjezdu ze Schengenského prostoru nijak zvlášť kontrolováni. Od dnešního dne ale bude všechno jinak. Kontrola dokladů bude důsledně prováděna jak při příjezdu do unijního prostoru, tak při odjezdu z něj.

 

"Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české turisty, kteří budou cestovat do Chorvatska přes Slovinsko nebo Maďarsko, že v důsledku změny Schengenského hraničního kodexu tyto státy s platností od 7. 4. 2017 zavádí na vnější schengenské hranici systematické hraniční kontroly bez výjimek," uvedla česká diplomacie.

 

"Na hraničních přechodech budou důsledně kontrolováni všichni, včetně občanů EU, a to na vstupu i výstupu z EU. Dle dostupných informací nebude přistoupeno ke zjednodušení kontrol ani v době svátků či turistické sezóny," doplnil Černínský palác. Češi budou moci do Chorvatska nadále cestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

 

 

V praxi to znamená, že celníci budou stavět každé auto, které přes hranici pojede. Dosud byly kontroly spíše namátkové. Doklady budou porovnávány s schengenským informačním systémem i databází Interpolu. Dá se tedy očekávat, že se zvláště v letních měsících budou na hraničních přechodech tvořit dlouhé kolony.

 

EU tak chce kotrolovat nejen ty, kteří do prostoru přijíždějí, ale chce mít přehled i o těch, kteří ji opuštějí. Opatření má ztížit lidem cestování do zemí, kde operují teroristé, například do Sýrie.

 

Dovolená v Chorvatsku se letos taky pořádně prodraží. Mýtné na tamních dálnicích totiž vzrostlo, stejně tak DPH v pohostinstvích. Za co všechno si připlatíme, čtěte ZDE.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.4. | 11:23 Milan Brejcha
11
Tak si lidé najdou jinou destinaci a na celé Chrvatsko se vykašlou !!!!
7.4. | 12:27 josefvyskoc
-2
no tak dóbro dóšli...Recko to jisti ))...
12.4. | 12:20 Isabela Krásná
1
Náhlasit nevhodný komentář
No, tak to je další důvod, proč zvolit jinou destinaci. Koukali jsme právě na Chorvatsko a na Bulharsko, takže by bylo jasno? Tady: https://www.etravel.cz/dovolena-u-more/bulharsko jsme objevili hezké stránky. Máte s nimi zkušenosti? :)
8.4. | 14:59 ppadys
0
Náhlasit nevhodný komentář
je mi to jedno,co bych tam dělal ?
7.4. | 18:03 mirek577
1
Náhlasit nevhodný komentář
prosím vás přišlo do eu přes milion imigrantů bez dokladů a ted nějakej chytrák v bruselu nám bude dělat problém? hele že studoval v plzni? představte si frontu němců z rakouska do chorvatska ale němcům bych to přál,jinak určitě tomu věřím že se pojede normálně a přeji všem hodně slunce
7.4. | 16:46 tomáš fuk
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tak já tam byl 4x ale nic moc krajina teda hezká ale to je vše a abych tam s rodinou nechal skoro kilo za nic tak to budem raděj jezdit do španělska 2x levnější jak chorvatsko a abych někam jel a daval pozor jak v rusku tak to nato sserruu at tam chchcipnou když si neumějí vážit turistů
7.4. | 15:38 cestovatel001
2
Náhlasit nevhodný komentář
Sami si podřezávají větev...drahé dálnice a dlouhé fronty na místech výběrčích, do toho drahé ubytování a jídlo... No jen čisté moře je nezachrání... Kamkoliv jinam...
7.4. | 13:48 destructik
3
Náhlasit nevhodný komentář
Aby to nedopadlo tak , že ten kdo nebude chtít čekat bude muset zaplatit všimné (úplatek) .
7.4. | 13:17 fantozzi602
4
Náhlasit nevhodný komentář
lidi,co cestuji s radnyma dokladama na dovolenou budou buzerovani na hranicich,zatim co kazdy den do italie privazeji dobroserove kozomrdy bez pasu a umoznuji tak tem teroristum aby nas tady zabijeli,toto vymyslela eu,opravdu budete opet volit vladnouci strany ktere eu podporuji? pak si neztezujte
7.4. | 12:27 josefvyskoc
-2
Náhlasit nevhodný komentář
no tak dóbro dóšli...Recko to jisti ))...
7.4. | 11:50 rexrothak
4
Náhlasit nevhodný komentář
Proč se jezdit z vedra do ještě většího vedra?
7.4. | 11:23 Milan Brejcha
11
Náhlasit nevhodný komentář
Tak si lidé najdou jinou destinaci a na celé Chrvatsko se vykašlou !!!!