Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 3. 2018
Nejčastější chyby

Chyba v daňovém přiznání přijde draho! Čtěte, na co si dát pozor

Daňové přiznání - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Termín podání daňového přiznání se blíží. Každý rok se přitom v odevzdaných dokumentech objevují chyby. Finanční správa proto zveřejnila pět nejčastějších chyb, kterých byste se měli vyvarovat.

Daňové přiznání patří k těm nepříjemným věcem, které musí lidé každý rok v březnu stihnout. Asi čtvrtina ekonomicky aktivních Čechů si přitom podle průzkumů vyplňuje přiznání sama. Letos vychází termín podání na 2. dubna.

 

Každý rok se úředníci setkávají s chybně vyplněnými daňovými přiznáními. Lidé tak přitom mohou o drahocenné peníze obrat jak sebe, tak stát. Pokud zjistí úřady pochybení, mohou uložit i mastnou pokutu.

 

Finanční správa i ombudsman, na kterého se lidé v případě nesprávného vyplnění často obracejí, proto vydali seznam nejčastějších chyb v daňovém přiznání. Čtěte, na co si dát zvlášť pozor.


Pět nejčastějších chyb v daňovém přiznání

1. Špatné uplatnění slev na dani

Například tzv. školkovné uplatňují poplatníci v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Často si také úroky z hypotéky uplatňuje ten, kdo není vlastníkem předmětu bytové potřeby.


 

2. Započítání slevy a zvýhodnění, když na ně není nárok

Podnikatelé by si v přiznání za rok 2017 měli dát pozor na odčítání slevy na manželku a daňové zvýhodnění na dítě, a to v návaznosti na výši příjmů, ze kterých výdaje příslušným procentem uplatňují.

 

3. Chybné uplatnění slevy na manželku/manžela

Nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky či manžela. Mateřská bývá zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje.

 

4. Vynechání slevy na dítě

Pokud žijete s dítětem ve společné domácnosti, máte nárok na daňové zvýhodnění. Nárok ale může za tentýž kalendářní měsíc uplatnit pouze jeden člověk. Nejčastější chybou bývá právě duplicitní uplatnění jednoho dítěte.

 

 

5. Bez podpisu, špatné bydliště či další údaje

Může se to zdát jako samozřejmost, ale daňové přiznání bez podpisu patří mezi nejčastější chyby. Pozor také na další údaje, třeba adresu bydliště - důležitý je údaj k 31. 12. kalendářního roku, za který přiznání podáváte.

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?