Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 1. 2016
stop tabáku

Druhá země na světě zakázala cigarety! Kde si nezakouříte?

Kouření
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto

Už druhá země na světě zakázala prodej cigaret. Ve středoasijském Turkmenistánu, kde vládne diktátor Gurbanguli Berdymuhamedov, si už nezapálíte. Cigarety jsou tu od nynějška na indexu vedle drog.

Souhlasíte s plošným zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 19067 lidí.
Zákaz prodeje cigaret v Turkmenistánu není žádným překvapením. Gurbanguli Berdymuhamedov, diktátor pouštní země, proti nim vystupuje dlouhodobě. V roce 2014 ho za protikuřácké tažení dokonce ocenila Světová zdravotnická organizace (WHO).

 

Cigarety se v Turkmenistánu dají sehnat už jen na černém trhu a prodávají se po kusech. Zákaz zvedl jejich cenu dvojnásobně a kuřáci si za svou vášeň zaplatí zhruba čtrnáct korun - ovšem nikoli za krabičku, ale za kus.

 

 

Zákaz přišel po sérii předchozích opatření, jako byla zákaz kouření na veřejných místech a zákaz tabákové reklamy. Teď na kontrolu zákazu prodeje cigaret bude dohlížet tzv. Služba pro ochranu zdraví společnosti.

 

Inspektoři služby už prošli ulice hlavního města Ašgabatu a prodejcům, kteří jim nabídli "podpultové" cigarety, uložili vysoké pokuty.

 

 

Vůbec první zemí, která se takhle striktně postavila tabáku, je Bhútán, vnitrozemský stát v jižní Asii. Je tu nejen zakázán prodej cigaret, ale i kouření.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zapálil si a potom se stalo něco strašlivého: Sestra přišla do pokoje a nepoznala ho!

Hit internetu: Rybáří dali svému úlovku cigaretu. A ryba kouří a kouří...

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.1. | 10:20 maxfox
54
Náš stát má z prodeje alkoholu a tabákových výrobků takový přísun peněz do ...
14.1. | 10:09 Tony
-11
Smradlavý kuřáci klikají NE.
14.1. | 18:42 inrambo
-1
normální je kouřit !!!! A tetka se ukažte
14.1. | 16:53 cestovatel001
7
Jak už tu bylo nápsáno, stát z toho má velké peníze, tak nic takového u nás nehrozí... Naopak...výrobci dělají cigarety s příchutěma...takže je pro děti jednodušší se na nich naučit kouřit... Kdysi když byli jen partizánky nebo startky, to se člověk napoprvé po.ral..
14.1. | 16:09 elzias
8
Zákaz v hospodách nemůže fungovat.U restaurací ano.Hospody se ale přejmenují a zákon si obejdou.Každého je svobodná vůle jestli půjde do nekuřácké restaurace,kde také nalévají pivo nebo do kuřácké hospody.Lidi časem přestanou kouřit sami,není třeba to hrotit.Lidi si ubližují i špatnou stravou.
14.1. | 16:01 elzias
6
Farmaceutické společnosti vydělávají nezměrné množšství peněz na nemocích, které mohou způsobovat cigarety. Kdyby se na rakovině nevydělávalo tolik peněz, dávno by existoval lék. Kolik škod způsobují ti, co si loknou alkoholu? Určitě víc než nějaký kuřák. A těch silných kuřáků, zase tolik není.
14.1. | 14:29 roko-lanek
0
Zavřit všechny fabriky na vyrobu cigaret a alkoholu..
14.1. | 13:42 Vojta Také
0
Světová banka odhadla škody způsobené tabákem v ČR na 80 až 100 miliard ročně. Více lidí umírá kvůli kouření na nemoci srdce a cév než na rakovinu plic. Právě tato léčba patří k nejdražším.Do nákladů je třeba započítat i škody z požárů, kterých kuřáci zaviní 12 procent.
14.1. | 13:17 sronin
10
diktátor, který, jak se často ukáže, vede stál mnohem lépe, než zkorumpovaní političní zločinci pod rouškou pseudodemokracie ....
14.1. | 10:22 Kubeš Alka
-10
Sám smrdíš
14.1. | 10:20 maxfox
54
Náš stát má z prodeje alkoholu a tabákových výrobků takový přísun peněz do státní kasy,že u nás něco podobného nehrozí.
14.1. | 10:09 Tony
-11
Smradlavý kuřáci klikají NE.