APLIKACE TN.CZ
Horníci

Horníci z dolu Paskov se bojí o práci. Důl se zavře ještě letos!

Všechny horníky z dolu Paskov teď trápí obrovská nejistota. Nevědí totiž na čem jsou. Podle některých informací o konci těžby ještě rozhodnuto není, podle jiných přijde stopka na konci roku. Vyplývá to z vyjádření výkonného ředitele ve firemních novinách Horník.

Nad horníky z dolu Paskov se stahují mraky. Brzy zřejmě přijdou o práci. "Dva roky jsme v případě Paskova bojovali doslova o přežití a každou tunu dofinancovávali z vlastních zdrojů. Prioritou OKD je ukončení těžby na konci roku 2016," uvedl v podnikových novinách výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Nálada mezi horníky je pesimistická. "Spousta lidí se bojí o práci. Jsou zvyklí pracovat na jednom místě. Já jsem tady přes třicet let," uvedl horník Petr Kaňok. "Já jsem rád za každou výplatu, kterou ještě dostanu," doplnil ho kolega Jan Trenik.

Ani hornické odbory situaci nijak neuklidňují a třináct stovek lidí se tak bojí o práci a budoucnost. "U některých těch horníků, co tu jsou 25 let, si myslím, že ti chlapi na trhu práce těžko budou něco shánět. Někteří mají ruce, kolena a plíce tak zničené, že budou mít co dělat, aby vůbec něco našli," domnívá se horník Tomáš Malina z dolu Paskov. "Je otázka, jestli dodrží svoje slova a své sliby. Ti chlapi se nebojí pracovat, teď jde o to, aby je někdo zaměstnal," dodal Malina.

Ani stát ještě jasně neřekl, jestli a jak horníkům pomůže. Podle odborářů bude klíčový patnáctý březen, kdy by měli jednat s vedením OKD o dalším podnikatelském plánu.

tn.cz / gar

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz