Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2017 09:06
Psí inteligence

Kteří psi jsou nejchytřejší? Vědec sestavil žebříček plemen!

Muž se psi
Zdroj: Thinkstockphotos
Kteří psi jsou nejchytřejší? Ilustrační foto

I u psů se dá měřit inteligence. Existuje několik aspektů, podle kterých kynologové psí inteligenci měří. Která plemena patří k nejchytřejším?

Češi se řadí mezi vášnivé pejskaře, v republice se chová kolem 1,5 milionu psů. To znamená, že psa má každý desátý Čech! Nejčastěji v našich ulicích narazíte na německé ovčáky, jezevčíky, jorkšíry a retrívry.

 

Nejchytřejší jsou ale úplně jiná plemena. Vyplývá to ze studie Stanleyho Corena, který stanovil několik kritérií pro posuzování psí inteligence. Jediná dostatečně měřitelná je ale podle něj pracovní inteligence neboli poslušnost. Ta určuje, jak jsou psi schopni učit se od člověka.

 

Coren popsal výsledky rozsáhlého výzkumu v knize The Inteligence of Dogs. Zahrnul do něj dotazníky, které vyplnilo 199 rozhodčích z různých psích soutěží. Plemena pak rozdělil na šest kategorií. Níže popsané rasy spadají do nejchytřejší skupiny psů, kteří se naučí nový povel rychleji než za 5 opakování, poslechnou ho pak v 95 % případů.

 

1. Border kolie

Borderky jsou plné energie a milují pohyb. Jejich schopnosti vynikají v soutěžních disciplínách, ale také při honácké práci. Poslouchají na slovo a rády se učí, navíc nejsou nervózní ani agresivní. Bývají věrné a citově vázané na své páníčky.

Border kolie
Zdroj: Thinkstockphotos

 

 

2. Pudl

Pudlové si dobře pamatují různé povely, proto se také lehce cvičí. Často vystupují v cirkuse právě kvůli snadnému tréninku i poslušnosti. Také oni milují své majitele a vyžadují jejich pozornost. Trpasličí pudlové ale bývají nervózní a reagují přehnaně, jen málokdy ale dojde na něco víc než štěkot.

Pudl - 3
Zdroj: Profimedia

Další pořadí zde:

 

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.2. | 08:56 cezar8
19
Měl jsem německého ovčáka, úžasný pes desetibojař, neuměl nic úplně perfektně, ...
4.2. | 20:47 satanastatavas
0
Nejblbjejsi je kokrspanelka Megy myho syna..Byse porad jen mazlila a kdyz ...
6.2. | 20:50 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
prolhananova - To bylo dobré, chi.
4.2. | 20:47 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nejblbjejsi je kokrspanelka Megy myho syna..Byse porad jen mazlila a kdyz prijdou kemne na navstevu vzdy chce napit vody..Pritom staci abysi rekla naleju i ji pivecko.
4.2. | 13:15 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jana Truhlářová - Není to o dětech, ale o výchově? Ano, ale jen částečně, když máte hloupé dítě neuděláte z něho například vědce. Prostě vrozená inteligence, je vrozená inteligence. Dítě může zvýšit inteligenci, ale má to daleko těžší a jsou to jen výjimky.
4.2. | 13:11 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jana Truhlářová - Máme Středoasijské pastevecké pejsky, do Border kolie mají hodně daleko, ale mají v sobě vrozené hlídaní a bránění. Mají jiné přednosti, sílu, odolnost, nízký prach bolesti, říká se jim tiší zabijáci, možná proto se využívali na ilegální zápasy. Každý pejsek má to své.
4.2. | 13:08 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jana Truhlářová - Říká ti něco vrozená inteligence? Border kolie se učí sama, nepotřebuje zvláštní výcvik, je to prostě inteligentní plemeno. Některé pejsky prostě plno kousku nenaučíš, protože jednoduše nejsou tak inteligentní.
3.2. | 14:22 Růžena Váňová
2
Náhlasit nevhodný komentář
U nás na chatě je blbka. Vždy má ovčáky a vždy jsou to agresivní blbci. Chudáci psi. Ovšem jí to nikdo nevymluví.
3.2. | 14:21 Růžena Váňová
5
Náhlasit nevhodný komentář
Není to o plemeni.Měla jsem křížence Tedíka, inteligent každým coulem. Teď mám Dorotku a taky je moc šikovná. Je to o vedení, klidu, vzájemném respektu, lásce a dobrotě. Znám spoustu hysterek, které mají stejně hysterické psy!
3.2. | 13:20 Jana Truhlářová
5
Náhlasit nevhodný komentář
Blbost, není to o plemeni, je to o výchově. Buď to páníček, nebo panička vychovat umí a nebo ne. Pokud ne, buď si nechá poradit a nebo ne a pak chudák pes.To je to samé jako s dětmi, není to o dětech, ale výchova je ovlivňuje.
2.2. | 19:47 Ukradeny Trotl
6
Náhlasit nevhodný komentář
poslední místo: Novináři z tn.cz.
2.2. | 16:01 Vojta Také
11
Náhlasit nevhodný komentář
Nejchytřejší jsou voříšci. A jak je to u lidí ? Taky máme výzkum ?
Obchodní sdělení

Bohemia Apple